12.4.2010 | Aktuality

Slovo Harafica značí pořádnou kocovinu. Ovšem také název jedné z nejlepších mladých cimbálovek současnosti. Po strop nabitý sál uherskohradišťského Klubu kultury se v sobotu večer dočkal dvojnásob významné události, při které tento hradišťský soubor oslavil desáté narozeniny. A nadělil si k nim své první cédéčko, které zároveň pokřtil.


Příjemným a veskrze přátelsky laděným večerem provázel herec a kamarád kluků z Harafice Josef Kubáník. Prostřednictvím fotografií a videí se vzpomínalo na začátky muziky (která od založení hraje v nezměněném složení), české i mezinárodní úspěchy i samotný vznik zbrusu nové nahrávky. A samozřejmě se především hrálo. Haraficu v několika písních doplnil dívčí pěvecký sbor Darebnice se sólistkou Barborou Vaculíkovou a každé číslo končilo obrovským potleskem.„Bylo to náročné a jsme rádi, že to už máme za sebou, večer se ale povedl,“ svěřil se po skončení oficiální části viditelně unavený i šťastný primáš Kuba Ilík.
Harafica vznikla na půdě zdejší Základní umělecké školy, jejím „otcem zakladatelem“ se stal učitel a muzikant Pavel Štulír, který má na svědomí zrod i dalších slavných souborů, například Cifra nebo Dolina. „Chtěl bych tomuto cédéčku popřát, aby ho poslouchaly i děti kluků, kteří jej nahráli,“ popřál coby jeden z kmotrů. Harafica na něm nabízí svých prvních dvacet písní. Už při křtu šlo na dračku.


A také gratulantů se sešlo nepočítaně. Mezi mnoha originálními dárky se objevily také mladé stromky – švestky. V euforii večera pak padl neoficiální slib, že Harafica bude hrát i v době, kdy z těchto proutků budou vzrostlé stromy a „něco z nich kápne“.
„Haraficu“ si možná někteří návštěvníci křtu v neděli ráno prožili, protože beseda končila až hluboko po půlnoci. Především si ale odnesli ubezpečení, že kvalitní lidová muzika navzdory pesimistickým předpokladů některých škarohlídů rozhodně nezanikla a má velkou šanci žít i v budoucnosti.


PETRA KUČEROVÁ
(foto: M. Nevyjel)

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

12.4.2010

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>