4.11.2010 | Aktuality

Po souborech národopisných reportáží a fejetonů Rebelové proti všednosti (2003) a Jdu Slováckem krásným (2008) přichází publicista Jiří Jilík s navazujícím dalším výborem svých textů inspirovaných lidovou kulturou a folklorem Slovácka.Pouť knihy s názvem Jdu Slováckem krásným II. začíná v Hroznové Lhotě v ateliéru výtvarníka Františka Pavlici, který novou knížku doprovází souborem malebných litografií. A odtud již vede cesta za „milovanými Horňáky“, na Horňácké slavnosti i na košt „zelá“ do Velké nad Veličkou, dále na kuželovský „větrák“ za Františkem Okénkou a MUDr. Jendou Pavlíkem. Odtud zpět na Dolňácko do Strážnice, do dílny řezbáře Františka Gajdy i do zámeckého parku v době folklorního festivalu, do Kunovic. Zde autor prožil své dětství a poprvé se seznamoval s hodnotami lidového kroje. Pouť se zastaví i v rodině stárky v Míkovicích, v Topolné, v Opavě na „výhonkářské svatbě“, na zabijačce v Nedakonicích atd.Kniha bude distribuována začátkem prosince. Objednávat ji můžete na e-mailové adrese jiri.jilik@gmail.com (tel.: 571 141 027, mobil: 737 557 304) nebo poštou na adrese: Nakladatelství Jiří Jilík, Trnávky 303 E, 687 08 Buchlovice. Cena knihy by neměla přesáhnout 200 korun.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

4.11.2010

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>