27.4.2010 | Aktuality

Přímo v areálu archeoskanzenu v Modré byla v hloubce necelého metru nalezena plocha pokrytá plochými pískovcovými kameny překrývajícími kosterní ostatky. Přivolaní archeologové zjistili, že kameny pokrývaly hrob tzv. revenenta, hovorově vampýra. Svědčí o tom objevení kamene klínového typu, kterým byla posmrtně rozdrcena obličejová část lebky, a zásyp hrobu balvany. „Revenanti neboli vampýři byli jedinci, kterých se jejich soukmenovci z nějakých důvodů obávali. Byli zpravidla odlišní od ostatních; nejčastěji měli zjevnou tělesnou vadu nebo byli znetvořeni tak, že vzbuzovali odpor a hrůzu. Lidé se obávali, že by jim mohli i po smrti škodit, proto je pochovávali zpravidla na okraj pohřebiště nebo na nějaké jiné místo mimo „posvátnou“ hřbitovní půdu a s jejich tělesné ostatky deformovali tak, aby těmto vampýrům zabránili po smrti vstát z hrobu - někdy je pohřbívali spoutané v poloze skrčence, vršili na ně balvany a zpravidla jim drtili i obličejovou část tváře. Podobné hroby byly již na slovanských pohřebištích zachyceny,“ vysvětlil archeolog Miroslav Vaškových ze Slováckého muzea.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

27.4.2010

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>