27.4.2010 | Aktuality

Přímo v areálu archeoskanzenu v Modré byla v hloubce necelého metru nalezena plocha pokrytá plochými pískovcovými kameny překrývajícími kosterní ostatky. Přivolaní archeologové zjistili, že kameny pokrývaly hrob tzv. revenenta, hovorově vampýra. Svědčí o tom objevení kamene klínového typu, kterým byla posmrtně rozdrcena obličejová část lebky, a zásyp hrobu balvany. „Revenanti neboli vampýři byli jedinci, kterých se jejich soukmenovci z nějakých důvodů obávali. Byli zpravidla odlišní od ostatních; nejčastěji měli zjevnou tělesnou vadu nebo byli znetvořeni tak, že vzbuzovali odpor a hrůzu. Lidé se obávali, že by jim mohli i po smrti škodit, proto je pochovávali zpravidla na okraj pohřebiště nebo na nějaké jiné místo mimo „posvátnou“ hřbitovní půdu a s jejich tělesné ostatky deformovali tak, aby těmto vampýrům zabránili po smrti vstát z hrobu - někdy je pohřbívali spoutané v poloze skrčence, vršili na ně balvany a zpravidla jim drtili i obličejovou část tváře. Podobné hroby byly již na slovanských pohřebištích zachyceny,“ vysvětlil archeolog Miroslav Vaškových ze Slováckého muzea.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

27.4.2010

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>