23.5.2011 | Aktuality

Ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec převzal minulý týden v panteonu pražského Národního muzea nejvyšší muzejní ocenění s názvem Gloria Musaealis. Cenu v kategorii Muzejní počin 2010 získal projekt Muzea lidových pálenic ve Vlčnově. Slavnostního předání cen se zúčastnili (na snímku zleva): starosta Vlčnova Jan Pijáček, etnografka SM Marta Kondrová, ředitel SM Ivo Frolec a projektový manažer SM Jiří Severin. Slavnostního předání se zúčastnil i člen Rady Zlínského kraje Jindřich Ondruš.


Foto: archiv SMVe zdůvodnění ocenění se píše: „Muzeum lidových pálenic představuje veřejnosti pálení ovocných destilátů jako specifický projev lidové kultury. Pracovníci Slováckého muzea zpracovali námět v plné šíři na základě archivních materiálů a terénního výzkumu. Výsledkem je především textová a obrazová část expozice představující podomácké pálení od nejstarší zmínky o destilaci až po současné pěstitelské pálenice. Jedinečnou součást expozice tvoří na tři desítky většinou podomácku zhotovených destilačních zařízení různého typu, velikosti i stáří. Ukázalo se, že problematika zpracování ovoce stále patří k živým společenským aktivitám, jejichž proměny je vhodné zachytit a zpracovat do muzejní expozice, která bude v průběhu následujících let obohacována novými přírůstky a doprovodnými programy. Muzeum je svým zaměřením unikátní a sleduje dosud odbornou veřejností poněkud opomíjenou součást tradiční lidové kultury.“

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

23.5.2011

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.