23.5.2011 | Aktuality

Ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec převzal minulý týden v panteonu pražského Národního muzea nejvyšší muzejní ocenění s názvem Gloria Musaealis. Cenu v kategorii Muzejní počin 2010 získal projekt Muzea lidových pálenic ve Vlčnově. Slavnostního předání cen se zúčastnili (na snímku zleva): starosta Vlčnova Jan Pijáček, etnografka SM Marta Kondrová, ředitel SM Ivo Frolec a projektový manažer SM Jiří Severin. Slavnostního předání se zúčastnil i člen Rady Zlínského kraje Jindřich Ondruš.


Foto: archiv SMVe zdůvodnění ocenění se píše: „Muzeum lidových pálenic představuje veřejnosti pálení ovocných destilátů jako specifický projev lidové kultury. Pracovníci Slováckého muzea zpracovali námět v plné šíři na základě archivních materiálů a terénního výzkumu. Výsledkem je především textová a obrazová část expozice představující podomácké pálení od nejstarší zmínky o destilaci až po současné pěstitelské pálenice. Jedinečnou součást expozice tvoří na tři desítky většinou podomácku zhotovených destilačních zařízení různého typu, velikosti i stáří. Ukázalo se, že problematika zpracování ovoce stále patří k živým společenským aktivitám, jejichž proměny je vhodné zachytit a zpracovat do muzejní expozice, která bude v průběhu následujících let obohacována novými přírůstky a doprovodnými programy. Muzeum je svým zaměřením unikátní a sleduje dosud odbornou veřejností poněkud opomíjenou součást tradiční lidové kultury.“

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

23.5.2011

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>