1.4.2011 | Aktuality

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák předal záslužné vyznamenání II. stupně jako výraz uznání a poděkování za osobní přínos v boji za demokracii plukovníkovi ve výslužbě Vladimíru Maděrovi.

Maděra se narodil 19. března 1917 v obci Velehrad. Po okupaci Československa se zapojil do práce odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 zemi opustil a přes Sýrii se dostal do Francie, kde vznikala československá exilová armáda. Po kapitulaci Francie se s částí československých jednotek přesunul do výcvikového tábora parašutistů v Anglii. Tam si roku 1941 při cvičném seskoku přivodil zranění páteře, které mu zabránilo v odletu do Československa. V Anglii se rovněž setkal s trojicí výsadkářů Kubiš, Gabčík a Valčík, která roku 1942 v Praze provedla atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Parašutistům pořizoval fotografie na falešné legitimace, zajišťoval materiál a konstruoval padáky. Začátkem 50. let minulého století byl zatčen a dva roky vězněn. Po propuštění pracoval až do důchodu v ostravských dolech.„Chtěl bych poděkovat nejen panu plukovníku Maděrovi za jeho statečnost a příkladný postoj v boji za svobodu a demokracii, ale také panu Pospíškovi, který podal návrh na toto ocenění. Velmi si vážím toho, když si naši občané všímají pozoruhodných lidí a málo známých hrdinů ze svého okolí, a chtějí tímto způsobem vyzdvihnout jejich zásluhy. V takových lidech jako je pan plukovním Maděra totiž máme ten pravý vzor,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

1.4.2011

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>