1.4.2011 | Aktuality

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák předal záslužné vyznamenání II. stupně jako výraz uznání a poděkování za osobní přínos v boji za demokracii plukovníkovi ve výslužbě Vladimíru Maděrovi.

Maděra se narodil 19. března 1917 v obci Velehrad. Po okupaci Československa se zapojil do práce odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 zemi opustil a přes Sýrii se dostal do Francie, kde vznikala československá exilová armáda. Po kapitulaci Francie se s částí československých jednotek přesunul do výcvikového tábora parašutistů v Anglii. Tam si roku 1941 při cvičném seskoku přivodil zranění páteře, které mu zabránilo v odletu do Československa. V Anglii se rovněž setkal s trojicí výsadkářů Kubiš, Gabčík a Valčík, která roku 1942 v Praze provedla atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Parašutistům pořizoval fotografie na falešné legitimace, zajišťoval materiál a konstruoval padáky. Začátkem 50. let minulého století byl zatčen a dva roky vězněn. Po propuštění pracoval až do důchodu v ostravských dolech.„Chtěl bych poděkovat nejen panu plukovníku Maděrovi za jeho statečnost a příkladný postoj v boji za svobodu a demokracii, ale také panu Pospíškovi, který podal návrh na toto ocenění. Velmi si vážím toho, když si naši občané všímají pozoruhodných lidí a málo známých hrdinů ze svého okolí, a chtějí tímto způsobem vyzdvihnout jejich zásluhy. V takových lidech jako je pan plukovním Maděra totiž máme ten pravý vzor,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

1.4.2011

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>