16.3.2011 | Aktuality

Dva kostrové hroby tzv. vampýrů z Modré a Starého Města vymykající se běžnému pohřebními ritu 9.-10. století budou v pátek 18. března v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě zpřístupněny veřejnosti. Na návštěvníky čekají i dvě prohlídky s výkladem, jejichž součástí bude výklad archeologa, který osvětlí, co a jaké průvodní jevy vedly lidi v dobách Velké Moravy k tomu, že někoho označili za vampýra. První prohlídka s výkladem začíná ve 20, druhá ve 21.30 hodin. Hroby budou přístupny veřejnosti do konce roku. Podobné hroby byly již na slovanských pohřebištích nejednou zachyceny, avšak dosud nebyly nikdy vystavovány.

Článek z loňského roku o nálezu hrobu vampýra na Modré si můžete přečíst zde.Podle archeologa Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miroslava Vaškových mohlo být důvodů k označení člověka za vampýra hned několik: "Mohly to být různé halucinace, těžké sny, projevy některých duševních chorob. Ale také odlišný vzhled, lidé se zjevnou tělesnou vadou, tedy jedinci, kteří v lidech od pohledu vzbuzovali strach či odpor. Lidé se obávali, že by jim mohli i po smrti škodit, proto je pochovávali zpravidla na okraj pohřebiště nebo na nějaké jiné místo mimo „posvátnou“ hřbitovní půdu a jejich tělesné ostatky deformovali tak, aby těmto vampýrům zabránili po smrti vstát z hrobu. Takoví jedinci byli pohřbíváni spoutaní v poloze skrčence, často s rozdrcenou obličejovou částí tváře, na jejich těla byly vršeny balvany, oddělena hlava od trupu apod."

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

16.3.2011

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.