16.3.2011 | Aktuality

Dva kostrové hroby tzv. vampýrů z Modré a Starého Města vymykající se běžnému pohřebními ritu 9.-10. století budou v pátek 18. března v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě zpřístupněny veřejnosti. Na návštěvníky čekají i dvě prohlídky s výkladem, jejichž součástí bude výklad archeologa, který osvětlí, co a jaké průvodní jevy vedly lidi v dobách Velké Moravy k tomu, že někoho označili za vampýra. První prohlídka s výkladem začíná ve 20, druhá ve 21.30 hodin. Hroby budou přístupny veřejnosti do konce roku. Podobné hroby byly již na slovanských pohřebištích nejednou zachyceny, avšak dosud nebyly nikdy vystavovány.

Článek z loňského roku o nálezu hrobu vampýra na Modré si můžete přečíst zde.Podle archeologa Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miroslava Vaškových mohlo být důvodů k označení člověka za vampýra hned několik: "Mohly to být různé halucinace, těžké sny, projevy některých duševních chorob. Ale také odlišný vzhled, lidé se zjevnou tělesnou vadou, tedy jedinci, kteří v lidech od pohledu vzbuzovali strach či odpor. Lidé se obávali, že by jim mohli i po smrti škodit, proto je pochovávali zpravidla na okraj pohřebiště nebo na nějaké jiné místo mimo „posvátnou“ hřbitovní půdu a jejich tělesné ostatky deformovali tak, aby těmto vampýrům zabránili po smrti vstát z hrobu. Takoví jedinci byli pohřbíváni spoutaní v poloze skrčence, často s rozdrcenou obličejovou částí tváře, na jejich těla byly vršeny balvany, oddělena hlava od trupu apod."

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

16.3.2011

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>