20.7.2010 | Aktuality

Ve zrekonstruovaném areálu ve Starém Hrozenkově se o víkendu konal 50. ročník Kopaničářských slavností. Tato akce plná tance a hudby konající se na moravskoslovenském pomezí navázala na spontánní setkávání Čechů a Slováků. Slavnosti se poprvé konaly v roce 1956, v letech 1980 – 1990 se pak započítával každý druhý ročník. Důkazem přátelství je Lípa bratrství. A právě setkání u této lípy si nenechaly ujít ani tři stovky lidí, kdy nechybělo ani farářovo požehnání. „Je to mnoho let, které poznamenaly generace lidí z obou stran pomezí, vzájemné poznání a přátelství Čechů a Slováků však přetrvaly až do těchto dnů. Letošní výročí je pro nás o to významnější, že jsme společně s družební obcí Drietoma ve společném projektu získali dotaci přesahující 455 tisíc Euro z Programu přeshraniční spolupráce ČR – SR 2007-2013. Za tyto prostředky jsme zrekonstruovali areál Kopaničářských slavností ve Starém Hrozenkově a v Drietomě zase opravili místní kaštiel,“ přiblížil starosta Starého Hrozenkova Miroslav Vaculík.
„Lípa bratrství je symbol přátelství, symbol dobrých lidských vztahů mezi dobrými lidmi a symbol tradičních hodnot, které v dnešní přetechnizované době chybí. Máme mnoho společného a při takovýchto setkáních je dobré se v tom utvrdit. Tím, že je setkání doprovázeno tancem, písněmi a folklórem, se hlásíme ke kořenům a ostatním sdělujeme, že víme, kde je naše místo v Evropě. Nejenom, že jsme zde byli a potvrdili stará a navázali nová přátelství, ale přeji si, abychom se toužili potkat co nejdříve, aby společná setkávání mimo dnešní den byla co nejčetnější a abychom si dávali najevo, že tyto národy k sobě patří, vzájemně se podporují a díky tomu se ve společné Evropě neztratí,“ pronesl v projevu u Lípy bratrství hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.


obrázek
 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

20.7.2010

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>