20.7.2010 | Aktuality

Ve zrekonstruovaném areálu ve Starém Hrozenkově se o víkendu konal 50. ročník Kopaničářských slavností. Tato akce plná tance a hudby konající se na moravskoslovenském pomezí navázala na spontánní setkávání Čechů a Slováků. Slavnosti se poprvé konaly v roce 1956, v letech 1980 – 1990 se pak započítával každý druhý ročník. Důkazem přátelství je Lípa bratrství. A právě setkání u této lípy si nenechaly ujít ani tři stovky lidí, kdy nechybělo ani farářovo požehnání. „Je to mnoho let, které poznamenaly generace lidí z obou stran pomezí, vzájemné poznání a přátelství Čechů a Slováků však přetrvaly až do těchto dnů. Letošní výročí je pro nás o to významnější, že jsme společně s družební obcí Drietoma ve společném projektu získali dotaci přesahující 455 tisíc Euro z Programu přeshraniční spolupráce ČR – SR 2007-2013. Za tyto prostředky jsme zrekonstruovali areál Kopaničářských slavností ve Starém Hrozenkově a v Drietomě zase opravili místní kaštiel,“ přiblížil starosta Starého Hrozenkova Miroslav Vaculík.
„Lípa bratrství je symbol přátelství, symbol dobrých lidských vztahů mezi dobrými lidmi a symbol tradičních hodnot, které v dnešní přetechnizované době chybí. Máme mnoho společného a při takovýchto setkáních je dobré se v tom utvrdit. Tím, že je setkání doprovázeno tancem, písněmi a folklórem, se hlásíme ke kořenům a ostatním sdělujeme, že víme, kde je naše místo v Evropě. Nejenom, že jsme zde byli a potvrdili stará a navázali nová přátelství, ale přeji si, abychom se toužili potkat co nejdříve, aby společná setkávání mimo dnešní den byla co nejčetnější a abychom si dávali najevo, že tyto národy k sobě patří, vzájemně se podporují a díky tomu se ve společné Evropě neztratí,“ pronesl v projevu u Lípy bratrství hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.


obrázek
 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

20.7.2010

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.