28.3.2011 | Aktuality

Archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových se před několika dny vrátil z archeologické expedice v Súdánu probíhající pod vedením Národního muzea. Po expedici v roce 2009 to byla jeho druhá cesta do této africké země, jejímž cílem je výzkum starověkého města u současné vesnice Wad Ben Naga. Expedice odkývá pozůstatky jednoho z největších měst starověké Núbie z období tzv. Merojského království (4. století př. n. l. – 4. století n. l.), v jehož kultuře se mísila místní (núbijská), egyptská a antická tradice. Zhruba na přelomu letopočtů zde byl vystavěn jeden z největších merojských paláců a celá řada chrámových staveb. Prováděn zde byl nejen průzkum tisíc let starých staveb, ale i konzervace a restaurace předmětů pocházejících z této lokality.„Nacházeli jsme fragmenty keramiky, drtidla, zvířecích i lidské kosti, ale naše hlavní pozornost patřila samotným stavbám. Kolem města byly patrné náspy mohyl, ale pohřebiště byla situována na okraj městské zástavby. Bude trvat dlouhou dobu, než se průzkum dostane až do těchto částí. Lokalita se rozkládá na ploše čtyř kilometrů čtverečních, a to je – nejen z pohledu archeologů – obrovská plocha,“ říká Miroslav Vaškových. Během práci zde archeologové zažili příchod súdánské zimy, kdy došlo k výraznému ochlazení, které bylo paradoxně provázeno popoledními vedry překračujícími 60 °C. Činnost expedice se však neomezila pouze na vědeckou práci. Tým archeologů dovezl wadbennagánským dětem dar od žáků Základní školy Trávníky – Otrokovice - 150 kilogramů hraček, učebních pomůcek a oblečení. O průběhu a výsledcích druhého roku výzkumů ve Wad Ben Naga budou 7. dubna vypravovat vedoucí expedice Pavel Onderka z Náprstkova muzea a Pavel Vaškových (od 17 hodin, přednáškové centrum Slováckého muzea - bývalá kasárna).


obrázek
 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

28.3.2011

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.