22.7.2010 | Aktuality

V České republice funguje od roku 2000 Národní program screeningu kolorektálního karcinomu, do kterého je zapojena také Nemocnice v Uherském Hradišti. Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom) je totiž v České republice nejčastějším nádorovým onemocněním zažívacího traktu. Kolonoskopie je jedinou metodou, která s vysokou pravděpodobností odhalí rakovinné bujení ve střevě v časném stádiu, případně nezhoubné změny na střevní sliznici, které by se časem v karcinom mohli rozvinout. Program byl před dvěma lety modifikován a nově by tak měl každý člověk od 50 let do 54 let věku každoročně absolvovat test okultního krvácení ve stolici (TOKS) u praktického lékaře či gynekologa. Od 55 let výše pak mají pacienti možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS jednou za dva roky. A právě ke screeningové kolonoskopii je možné se objednat v gastroenterologické ambulanci uherskohradišťské nemocnice - na telefonním čísle 572 529 476 nebo 572 529 557 (každý pracovní den od 7 do 15.00 hod.). Pro vyšetření není potřeba mít doporučení praktického lékaře.
Screeningové kolonoskopie není potřeba se bát. Jedná se šetrné endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva. K vyšetření se používá moderní kolonoskop, který je tvořen 1,5m dlouhou flexibilní hadicí o průměru cca 12 mm vybavenou citlivým videočipem. Při vyšetření se kolonoskop zavede do tlustého střeva a umožňuje lékaři přímo prohlížet sliznici střeva na obrazovce monitoru. V případě nálezu podezřelých změn na sliznici umožňuje metoda odebrat vzorek sliznice k dalšímu vyšetření, případně odstranit celý nezhoubný nádor - polyp. Vyšetření trvá obvykle 20 až 30min a předchází mu příprava střeva zahrnující dietu a požití speciálního roztoku, pro vyčištění střeva. Při vyšetření mohou být aplikována do žíly sedativa a analgetika proti bolesti, vyšetření je možno provést i v krátkodobé celkové anestezii. Vyšetření se provádí ambulantně, v případě rozsáhlých zákroků např. polypektomie, je někdy nutná krátkodobá hospitalizace po výkonu. Po aplikaci sedativ není možné po dobu osmi hodin vykonávat činnost vyžadující zvýšenou pozornost, tedy mimo jiné řídit automobil. Komplikace u kolonoskopie jsou poměrně vzácné, může nastat krvácení, výjimečně i protržení střeva.

Zdroj: webové stránky nemocnice

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

22.7.2010

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>