14.7.2011 | Domácí kutil radí

V posledním článku jsem trošku volnější formou nastínil problém cirkulace tepla přes vnitřní schodiště do patra. Jak bylo již řečeno, schodiště vyúsťuje průchodem o rozměru 1 x 0,75 m. Pokud tedy dole zatopím v krbu a nahoře je chladno, tak díky fyzikálním zákonům, kdy chladný vzduch je těžší a tlačí shora na teplý, se teplo nahoru nedostane. Moje řešení je následující. Ještě podotýkám, že v krbu nemám vložku a nejsou zde možné další stavební zásahy pro rozvod tepla v trubkách.Jsou zde tedy tři řešení:

První způsob je osadit krb vložkou a z ní odvést teplo bez kouře rozvodnými teplu odolnými trubkami do patra. To vyžaduje nemalé finanční náklady a stavební úpravy. Tento způsob je ovšem nejefektivnější.

Druhý způsob je, že zůstaneme u klasiky a v patře budeme topit samostatným topidlem.

Třetí způsob, finančně a materiálově nenáročný, je vyhánění tepla prostupem nad krbem.

Zvolíme místo, kde nám proud teplého vzduchu v patře nebude překážet. Pak se dáme do shánění elektrického ventilátoru menších rozměrů a slabšího příkonu. Pokud jsme kuřáci nebo nechceme v patře cítit např. výpary při vaření, tak zvolíme takový typ ventilátoru, na který lze nasadit filtr. Osvědčil se filtr jednou přeložený, který se používá v digestořích. Provedeme vytvoření otvoru a přivedení elektrického přívodu, který na vhodném místě opatříme vypínačem. Pokud chceme komfortnější obsluhu, tak u vypínače umístíme také termostat. Ten zajistí prakticky bezobslužný chod. Při montáži použijeme gumové podložky, které zabrání přímému kontaktu ventilátoru s podlahou, resp. stropem, a zamezí přechodu nežádoucích zvuků a vibrací. Shora ventilátor překryjeme mřížkou ze dřeva či jiného materiálu, abychom jej případným šlápnutím nepoškodili či nepropadli nohou dolů.

Nyní už nám nic nebrání v tom, abychom funkci vyzkoušeli. Teplý vzduch musí být nasáván ze spodní místnosti, a tím vytlačuje studený otvorem pro schodiště dolů. Vzduch začne tím pádem cirkulovat a patro se vyhřeje.

Pokud zařízení vybalíme termostatem, tak po dosažení nastavené teploty se vypne. Jen nesmíme zapomenout na vypínání v případě zařazení termostatu. Pokud bychom netopili, ventilátor by stále běžel.

Máte-li obdobné zkušenosti či problémy, napište mi. Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
14.7.2011

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>