14.7.2011 | Domácí kutil radí

V posledním článku jsem trošku volnější formou nastínil problém cirkulace tepla přes vnitřní schodiště do patra. Jak bylo již řečeno, schodiště vyúsťuje průchodem o rozměru 1 x 0,75 m. Pokud tedy dole zatopím v krbu a nahoře je chladno, tak díky fyzikálním zákonům, kdy chladný vzduch je těžší a tlačí shora na teplý, se teplo nahoru nedostane. Moje řešení je následující. Ještě podotýkám, že v krbu nemám vložku a nejsou zde možné další stavební zásahy pro rozvod tepla v trubkách.Jsou zde tedy tři řešení:

První způsob je osadit krb vložkou a z ní odvést teplo bez kouře rozvodnými teplu odolnými trubkami do patra. To vyžaduje nemalé finanční náklady a stavební úpravy. Tento způsob je ovšem nejefektivnější.

Druhý způsob je, že zůstaneme u klasiky a v patře budeme topit samostatným topidlem.

Třetí způsob, finančně a materiálově nenáročný, je vyhánění tepla prostupem nad krbem.

Zvolíme místo, kde nám proud teplého vzduchu v patře nebude překážet. Pak se dáme do shánění elektrického ventilátoru menších rozměrů a slabšího příkonu. Pokud jsme kuřáci nebo nechceme v patře cítit např. výpary při vaření, tak zvolíme takový typ ventilátoru, na který lze nasadit filtr. Osvědčil se filtr jednou přeložený, který se používá v digestořích. Provedeme vytvoření otvoru a přivedení elektrického přívodu, který na vhodném místě opatříme vypínačem. Pokud chceme komfortnější obsluhu, tak u vypínače umístíme také termostat. Ten zajistí prakticky bezobslužný chod. Při montáži použijeme gumové podložky, které zabrání přímému kontaktu ventilátoru s podlahou, resp. stropem, a zamezí přechodu nežádoucích zvuků a vibrací. Shora ventilátor překryjeme mřížkou ze dřeva či jiného materiálu, abychom jej případným šlápnutím nepoškodili či nepropadli nohou dolů.

Nyní už nám nic nebrání v tom, abychom funkci vyzkoušeli. Teplý vzduch musí být nasáván ze spodní místnosti, a tím vytlačuje studený otvorem pro schodiště dolů. Vzduch začne tím pádem cirkulovat a patro se vyhřeje.

Pokud zařízení vybalíme termostatem, tak po dosažení nastavené teploty se vypne. Jen nesmíme zapomenout na vypínání v případě zařazení termostatu. Pokud bychom netopili, ventilátor by stále běžel.

Máte-li obdobné zkušenosti či problémy, napište mi. Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
14.7.2011

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>