Potřebuji přece vyvrtat jen pár děr, mám si kvůli tomu kupovat novou vrtačku? To je otázka, kterou si klade určitě hodně z Vás. Můj názor? Ano, koupit. Nemusíme přece utratit celou výplatu, abychom se stali majiteli kvalitního ručního nářadí, a navíc odpadne trapné obcházení sousedů a známých s prosbou o jeho zapůjčení.Co vybrat? Trh je takřka přesycen širokou škálou nářadí a k nim příslušných nástrojů, jenže který typ zvolit. Co se týká vrtaček, ty jsou asi nejpoužívanější, nevolil bych však zcela univerzální výrobek. To znamená, že pokud například má vrtačka v sobě funkci šroubování s momentem, klasické vrtání, příklepové vrtání a kladivo, tak se můžeme spolehnout na to, že pokud jsme nezakoupili profesionální výrobek za tisíce korun, o některé funkce spolehlivě přijdeme. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že při používání bouracího kladiva z jednoho modro-žlutého obchodního řetězce, mi asi po hodině vcelku intenzivní práce začal tento výrobek v rukou také velmi intenzivně ale bohužel hořet. K mé smůle byl tento nástroj zapůjčen. Ale to jen na okraj.

Já osobně bych radil koupit dva druhy tohoto nářadí. K vrtání děr do zdí a betonu a k provádění menších bouracích zásahů plně postačí vrtačka s funkcí příklepu a kladiva s uchycením vrtáku SDS. K ostatním vrtacím úkonům a ke šroubování zvolte solidní aku vrtačku s momentovou hlavicí. Věřte, že ta Vám na tyto ostatní práce postačí a navíc uvítáte bezkabelovou manipulaci na méně přístupných místech. Kvalitní příklepovou vrtačku pořídíte už někde kolem 2 tisíc korun. A akumulátorové nářadí se dá pořídit v solidní kvalitě už kolem 1 tisíce. Zde ale nepropadejte reklamním tahům prodejen. Někdy nemít druhý náhradní akumulátor, a o to víc investovat do vrtačky je mnohdy výhra.

U přímočarých pil, úhlových brusek a podobného nářadí platí to stejné. Toto jsou vysokootáčkové stroje, a tak přece jen pečlivěji vybíráme. Zařízení nám také musí padnout do ruky, abychom jej mohli bezpečně používat. Velkou pozornost bychom též měli věnovat výběru řezných a pilových kotoučů. Zde raději nebudeme šetřit. Již několikrát jsem viděl, co dokáže roztržený kotouč v úhlové brusce. A věřte, že to není příjemné.

Tyto výrobky ovšem raději nebudeme pořizovat v běžných supermarketech, ale pokud chceme mít solidní nářadí za dobrou cenu, navštívíme hobby markety, kde to nejlevnější nemusí být zrovna nekvalitní. Při používání tohoto nářadí samozřejmě dbejte na svoji bezpečnost a na bezpečnost okolí, kde pracujeme.

Ještě něco na závěr. Pokud Vám tato zařízení přestanou po záruce pracovat, pak věřte, že podle mých zkušeností se z 90% jedná o poruchu nebo překroucení přívodního kabelu. A to, myslím, že mnozí z Vás jeho výměnu zvládnou hravě. Postačí zařízení samozřejmě odpojit od sítě a za pomoci běžných šroubováků, nože, štípacích kleští a kapky šikovnosti kabel zkrátit, nebo vyměnit.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
1.2.2011

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

21.2.2013

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

?>