Potřebuji přece vyvrtat jen pár děr, mám si kvůli tomu kupovat novou vrtačku? To je otázka, kterou si klade určitě hodně z Vás. Můj názor? Ano, koupit. Nemusíme přece utratit celou výplatu, abychom se stali majiteli kvalitního ručního nářadí, a navíc odpadne trapné obcházení sousedů a známých s prosbou o jeho zapůjčení.Co vybrat? Trh je takřka přesycen širokou škálou nářadí a k nim příslušných nástrojů, jenže který typ zvolit. Co se týká vrtaček, ty jsou asi nejpoužívanější, nevolil bych však zcela univerzální výrobek. To znamená, že pokud například má vrtačka v sobě funkci šroubování s momentem, klasické vrtání, příklepové vrtání a kladivo, tak se můžeme spolehnout na to, že pokud jsme nezakoupili profesionální výrobek za tisíce korun, o některé funkce spolehlivě přijdeme. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že při používání bouracího kladiva z jednoho modro-žlutého obchodního řetězce, mi asi po hodině vcelku intenzivní práce začal tento výrobek v rukou také velmi intenzivně ale bohužel hořet. K mé smůle byl tento nástroj zapůjčen. Ale to jen na okraj.

Já osobně bych radil koupit dva druhy tohoto nářadí. K vrtání děr do zdí a betonu a k provádění menších bouracích zásahů plně postačí vrtačka s funkcí příklepu a kladiva s uchycením vrtáku SDS. K ostatním vrtacím úkonům a ke šroubování zvolte solidní aku vrtačku s momentovou hlavicí. Věřte, že ta Vám na tyto ostatní práce postačí a navíc uvítáte bezkabelovou manipulaci na méně přístupných místech. Kvalitní příklepovou vrtačku pořídíte už někde kolem 2 tisíc korun. A akumulátorové nářadí se dá pořídit v solidní kvalitě už kolem 1 tisíce. Zde ale nepropadejte reklamním tahům prodejen. Někdy nemít druhý náhradní akumulátor, a o to víc investovat do vrtačky je mnohdy výhra.

U přímočarých pil, úhlových brusek a podobného nářadí platí to stejné. Toto jsou vysokootáčkové stroje, a tak přece jen pečlivěji vybíráme. Zařízení nám také musí padnout do ruky, abychom jej mohli bezpečně používat. Velkou pozornost bychom též měli věnovat výběru řezných a pilových kotoučů. Zde raději nebudeme šetřit. Již několikrát jsem viděl, co dokáže roztržený kotouč v úhlové brusce. A věřte, že to není příjemné.

Tyto výrobky ovšem raději nebudeme pořizovat v běžných supermarketech, ale pokud chceme mít solidní nářadí za dobrou cenu, navštívíme hobby markety, kde to nejlevnější nemusí být zrovna nekvalitní. Při používání tohoto nářadí samozřejmě dbejte na svoji bezpečnost a na bezpečnost okolí, kde pracujeme.

Ještě něco na závěr. Pokud Vám tato zařízení přestanou po záruce pracovat, pak věřte, že podle mých zkušeností se z 90% jedná o poruchu nebo překroucení přívodního kabelu. A to, myslím, že mnozí z Vás jeho výměnu zvládnou hravě. Postačí zařízení samozřejmě odpojit od sítě a za pomoci běžných šroubováků, nože, štípacích kleští a kapky šikovnosti kabel zkrátit, nebo vyměnit.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
1.2.2011

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>