29.11.2010 | Domácí kutil radí

Blíží se vánoční svátky a do toho všeho shonu nás čekají spousty návštěv zvaných, ale co si budeme povídat, i těch méně očekávaných. A naše podlaha v obývacím pokoji už nevypadá moc reprezentativně. Co s tím?Najít rychlé a levné řešení, které zrealizujeme sami, není až tak složité. Položíme si laminátovou plovoucí podlahu. Není drahá a průměrný pokoj se dá zvládnout do dvou dnů. Existují názory, že laminátová podlaha nic nevydrží a má krátkou trvanlivost, ale věřte, že pokud nezanedbáme nic důležitého, poslouží nám dobře minimálně deset let, což předčí životnost klasických podlahových krytin. Jak tedy na to?

Výběr podlah na našem trhu je velmi široký. Nejlepší ceny však nalezneme v hobby marketech. Vybereme si podlahu podle barevného řešení a ceny, která nám bude vyhovovat. Při nákupu neopomeneme na podkladovou vrstvu tzv. mirelon. Toho doporučuji vzít o 5% víc, než je plocha podlah. Co se týká nářadí, budeme potřebovat úhelník, metr, ostrou ruční nebo okružní pilu. Počítejte také s tím, že se při této práci klečí, a proto si sežeňte něco pod kolena.

Nejčastější podlaha v bytě bývá beton nebo parketová. Betonovou podlahu jen pořádně očistíme a zkontrolujeme její rovnost. Tento povrch zpravidla není třeba dále nijak vyrovnávat. Pokud chceme pokládat podlahu na parkety, překontrolujeme také jejich rovnost a případné prohlubně vyplníme čtverci z mirelonu. Pak začneme s pokládkou podlah. Není to nic složitého. Položíme pás mirelonu a pokládáme podlahy podle návodu na balících. Zámkový systém je velmi snadno sestavitelný. Jen u zdi necháváme asi půl centimetru mezeru. U konce místnosti si desku zařízneme na potřebnou délku a se zbytkem začneme nový pruh podlahy. Tak postupujeme dál po celé místnosti. Mirelon napojujeme lepicí páskou vždy ke hraně. Nikdy ho nepřekládáme. Nejpracnější je zakončení místnosti, kde budeme muset jednotlivé desky zaříznout podélně. Případné otvory na trubky od topení vyřízneme pilkou nebo odvrtáme vrtačkou. Kraje podél stěn zakončíme lištami, a to buď na vruty do zdi nebo naklepeme tenkými hřebíčky do podlahy.

Výsledek Vás určitě překvapí. Laminátové podlahy sice mají hlasitější kročejový zvuk (hlasitost kroku), ale pokud se po nich nechodí dřevácích, tak je to docela příjemné. Jejich údržba pak spočívá v zametení nebo setření jen velmi lehce navlhčeným hadrem.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
29.11.2010

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>