29.11.2010 | Domácí kutil radí

Blíží se vánoční svátky a do toho všeho shonu nás čekají spousty návštěv zvaných, ale co si budeme povídat, i těch méně očekávaných. A naše podlaha v obývacím pokoji už nevypadá moc reprezentativně. Co s tím?Najít rychlé a levné řešení, které zrealizujeme sami, není až tak složité. Položíme si laminátovou plovoucí podlahu. Není drahá a průměrný pokoj se dá zvládnout do dvou dnů. Existují názory, že laminátová podlaha nic nevydrží a má krátkou trvanlivost, ale věřte, že pokud nezanedbáme nic důležitého, poslouží nám dobře minimálně deset let, což předčí životnost klasických podlahových krytin. Jak tedy na to?

Výběr podlah na našem trhu je velmi široký. Nejlepší ceny však nalezneme v hobby marketech. Vybereme si podlahu podle barevného řešení a ceny, která nám bude vyhovovat. Při nákupu neopomeneme na podkladovou vrstvu tzv. mirelon. Toho doporučuji vzít o 5% víc, než je plocha podlah. Co se týká nářadí, budeme potřebovat úhelník, metr, ostrou ruční nebo okružní pilu. Počítejte také s tím, že se při této práci klečí, a proto si sežeňte něco pod kolena.

Nejčastější podlaha v bytě bývá beton nebo parketová. Betonovou podlahu jen pořádně očistíme a zkontrolujeme její rovnost. Tento povrch zpravidla není třeba dále nijak vyrovnávat. Pokud chceme pokládat podlahu na parkety, překontrolujeme také jejich rovnost a případné prohlubně vyplníme čtverci z mirelonu. Pak začneme s pokládkou podlah. Není to nic složitého. Položíme pás mirelonu a pokládáme podlahy podle návodu na balících. Zámkový systém je velmi snadno sestavitelný. Jen u zdi necháváme asi půl centimetru mezeru. U konce místnosti si desku zařízneme na potřebnou délku a se zbytkem začneme nový pruh podlahy. Tak postupujeme dál po celé místnosti. Mirelon napojujeme lepicí páskou vždy ke hraně. Nikdy ho nepřekládáme. Nejpracnější je zakončení místnosti, kde budeme muset jednotlivé desky zaříznout podélně. Případné otvory na trubky od topení vyřízneme pilkou nebo odvrtáme vrtačkou. Kraje podél stěn zakončíme lištami, a to buď na vruty do zdi nebo naklepeme tenkými hřebíčky do podlahy.

Výsledek Vás určitě překvapí. Laminátové podlahy sice mají hlasitější kročejový zvuk (hlasitost kroku), ale pokud se po nich nechodí dřevácích, tak je to docela příjemné. Jejich údržba pak spočívá v zametení nebo setření jen velmi lehce navlhčeným hadrem.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
29.11.2010

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>