10.12.2010 | Domácí kutil radí

Přišla zima. Mnozí z nás používají k řezání palivového dřeva řetězovou pilu, k prohrnování sněhových závějí motorové pluhy a ti sněhem více zapadlí sněhové motorové frézky. V dnešní kapitole se podíváme na údržbu benzínových dvoutaktních motorů těchto našich pomocníků.Do kapsy hluboko, a tak jsme si pořídili takzvaný neznačkový stroj. Jeho servis a dostupnost náhradních dílů k nim je takříkajíc obtížnější. Vezmeme do ruky návod a tam si přečteme, že stačí nalít provozní kapaliny a můžeme začít pracovat. Ona je to pravda, ale pak se dále dočteme, že po záběhu je nutno stroj seřídit. A zde už nastávají problémy.
Po uplynutí doby, která je uvedena v návodu, bychom měli pročistit vzduchový filtr. Tomuto úkonu přiložme důležitost a proveďme jej. Filtr je vždy dostupně uložen a je demontovatelný za pomoci běžných křížových šroubováků. Jeho pročištění provedeme profouknutím nebo opláchnutím v jarové vodě.

Při první kontrole ovšem doporučím výměnu zapalovací svíčky za kvalitnější. Její nákup nejlépe uskutečníme tak, že svíčku vymontujeme a zajdeme s ní do příslušné prodejny, kde nám podle ní prodají novou. Ono označení na těchto svíčkách většinou neodpovídá našemu standardu. Je to investice kolem dvou set korun, ale věřte, že se to určitě vyplatí.Co se týká provozních kapalin tak bez obav můžeme použít kupříkladu motorový olej M2T, ale benzín raději koupíme u renomovaného prodejce PHM.

Dále se nám taky může stát, že se motor po záběhu začne takříkajíc dusit, nejde do otáček, nebo nedrží volnoběh. Pokusím se popsat, jak tedy v tomto případě seřídit vlastními silami karburátor.

Na motoru jsou tři označené otvory se šrouby.

ŠROUB L: Jehlicový šroub L reguluje množství dodávaného paliva při chodu motoru naprázdno a také zrychlení.
ŠROUB H: Jehlicový šroub H reguluje množství dodávaného paliva do motoru při maximálních otáčkách.
ŠROUB T: Šroub T působí mechanicky na škrtící klapku tak, že ji drží lehce otevřenou, aby se regulovala funkce chodu naprázdno.

Jak tedy na to?

Vypneme motor. Uzavřeme oba šrouby L a H tak, že je utáhneme lehce až na doraz. Nyní jimi otočíme o jednu otáčku zpět. Nastartujeme motor a necháme jej při mírném plynu zahřát. Není-li akcelerace motoru při stisknutí plynu plynulá, pootočíme dále šroubem L doleva až o 1/4 otáčky. Je-li maximální rychlost (při plně stisknutém plynu) příliš vysoká, najdeme optimální přívod paliva pootočením šroubu H doleva až o 1/4 otáčky. Otáčíme šroubem T doleva, dokud nejsou otáčky naprázdno tak nízké, že se zařízení, například řetěz, přestane pohybovat. Jsou-li naopak příliš nízké, pootočíme šroubem doprava.

Nyní by motor měl běžet tak, jak potřebujeme a můžeme se znovu pustit do práce.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

obrázek
obrázek
obrázek
 
 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
10.12.2010

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>