19.2.2011 | Domácí kutil radí

Je páteční večer a v televizi běží napínavý film. Nervozita stoupá, na stole jsou rozsypané chipsy, rozpitá láhev vína a s napětím očekáváme rozuzlení a happy-end. Policejní komisař právě zvedá ruku k určení pachatele.... ticho. Televize najednou zhasla. Proč právě já? Smutné zvolání. Ale nepropadejme panice. Sice asi přijdeme o konec filmu, leč s největší pravděpodobností o televizi ne.Stává se to v mnoha případech, že nám přestanou fungovat zásuvky, ale jen určitý jejich okruh. První věc co každý z nás udělá je, že se jdeme kouknout na jističe. Všechny vypneme a znovu nahodíme. Světla svítí, některé spotřebiče taktéž fungují, ale ty zásuvky, které potřebujeme jsou bez napětí. Tedy jen relativně. Jako první provizorní řešení je natažení prodlužovacího kabelu z míst kde nám to funguje. Jen si musíme dát pozor na to, co již je v těchto zásuvkách zapojeno. Může dojít k přetížení.

Co se vlastně stalo?
K tomuto jevu dochází zejména u zásuvek, ve kterých máme napojeno mnoho zařízení permanentně. Uvedu příklad, kdy v obýváku máme v jedné zásuvce prodlužovací kabel a na něm zapojenu televizi, dvd přehrávač, dvbt zařízení, pokojovou anténu, lampičku a mnozí z nás neustále zapojenou nabíječku na mobilní telefon. Je to každého věc. To Vám nebudu rozmlouvat, ale mysleme na to, že zásuvky, ač se navenek zdají v pořádku, můžou občas stávkovat. Proto je vhodné provádět jejich laickou kontrolu v intervalu asi jednoho roku.

Jak na to?
Určitě má každý z nás doma nějaký ten šroubovák a baterku. Vypneme všechny jističe, včetně proudového chrániče. Tedy vše co v rozvodné skříni máme. Nyní nejde o nic jiného, než že odšroubujeme kryt zásuvky a dotáhneme všechny vodiče, co jsou v zásuvce zapojeny. Zde snadno zjistíme, co zub času a zejména teplo při průchodu proudu dokáže udělat. Je-li totiž zásuvka stále zatížená, tak jeden z produktů při jejím provozu je teplo, které dokáže nadělat spoustu škody. Závity ve svorkách se uvolňují a je třeba je řádně, ale s rozumem, dotáhnout. Nyní zásuvku uzavřeme a pokračujeme dál až k poslední. To je totiž nejčastější důvod výše popisovaného problému. Zásuvky v okruhu bývají napojeny právě na jejich svorkovnicích a při uvolnění některého ze šroubků dojde k výpadku těch ostatních. V některých případech se ovšem může stát, že k přerušení dojde v rozvodných krabicích ve zdech. Pokud si na to troufneme, postupujeme stejně jako při kontrole zásuvek. Pokud ne, musíme se obrátit na oborníka.

Máme-li možnost vypnout přívod ještě před rozvodnou skříní, můžeme provést i vizuální kontrolu našeho domovního rozvaděče, zda je vše v pořádku. Nezapomeňte si k zařízení i přičichnout. Pach spáleniny bývá prvním znakem toho, že něco není v pořádku. Žádná norma ani předpis nám nijak nenakazuje odbornou kontrolu domácích rozvodů, ale v zájmu své jistoty doporučuji zhruba jednou za pět let si nechat rozvody a jejich jištění zkontrolovat odborníkem.

V některých případech se totiž může stát, že při přerušení ochranného vodiče se nám může živé napětí dostat přímo na kovovou kostru spotřebiče, například pračka nebo chladnička, a to může být při absenci kvalitního a dobře fungujícího hlavního proudového chrániče nebezpečné.
Toto všechno je pouze doporučení, co vše můžete pro svoje pohodlí a bezpečnost udělat. Mějte však na paměti nebezpečí úrazu elektrickým proudem! Proto při práci nezapomeňte na spolehlivé odpojení od rozvodné sítě.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
19.2.2011

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>