16.4.2012 | Domácí kutil radí

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.Došel jsem k názoru, že ač lišící se designem, jsou všechny tyto ovladače, co se týká nastavení a provozu, naprosto stejné (že by výrobek z Číny?:-). I já jsem dospěl do fáze, kdy se zakoupení tohoto přístroje pro mě stalo nezbytností. Jak jsem již uvedl, byl jsem mnohokrát dotazován, jak tento ovladač propojit s daným zařízením.

Přiznám se, že nejsem na tom se svým vzděláním tak špatně, ale po přečtení několika návodů k použití jsem zjistil pravý opak. A přitom je nastavení velmi jednoduché až triviální. Jak tedy na to? V první řadě nebudeme používat funkce jako automatické vyhledávání či zadání zařízení pomocí kódu, který je uveden v seznamu dodávaném spolu s ovladačem. Nejjednodušší je manuální nalezení přijímače tak, jak Vám jej teď popíši.

Příkladně uvedu spárování s televizorem. Zapněte televizor a nechte na něm běžet libovolný program (ne signál AV). Vložte baterie do ovladače. Nyní zmáčkněte tlačítko SET, držte jej a k němu druhým prstem zmáčkněte typ přístroje, který chceme ovládat. V našem případě TV1. Kontrolka na ovladači se rozsvítí. Nyní obě tlačítka pusťte a znovu zmáčkněte SET. Kontrolka začne blikat. Namiřte ovladač na televizi a zhruba po jedné sekundě mačkejte červené tlačítko (POWER – zap/vyp). Musíme si uvědomit, že tato operace bude delší, neboť běžný ovladač podporuje zhruba 700 různých značek a typů spotřební elektroniky.

Ve chvíli, kdy se televizor po zmáčknutí červeného tlačítka vypne, stisknete pro potvrzení typ zařízení, v našem případě TV1. Tím je nastavení hotovo. Když chceme přidat další zařízení jako je např. druhý televizor, satelit, DVD přehrávač apod., použijeme místo tlačítka TV1 jiné, např. TV2, SAT, DVD.

Rčení, že kovářova kobyla chodí bosa, se v mém případě naplnilo na více než 100 %. Bohužel televizor, který vlastním (značku z pochopitelných důvodů neuvedu, protože se nechci stát terčem posměšků, úšklebků a jiných lumpáren), není uložen mezi stovkami zařízení v paměti ovladače. A tak bylo jeho pořízení vlastně výhodné pouze pro napsání tohoto článku. Pevně doufám, že úspěšnost použití univerzálního dálkového ovladače bude ve Vašem případě mnohokrát vyšší.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil

 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.

Komentáře


Jakub Juříček napsal(a)
20.12.2014 13:51 | 85.71.51.*

Dobrý den, koupil jsem si ovladač http://www.giftak.cz/-musim-mit-gadgets/polstar-s-dalkovym-ovladanim/ univerzální a nějak se mi nedaří spárovat s TV SENCOR vím že ta značka není moc dobrá, ale chtěl bych požádat zda by to nějak nešlo spárovat. Děkuji moc

Tomáš napsal(a)
16.12.2014 23:16 | 88.103.134.*

co když na ovladači nemám tlačítko SET?

Petra napsal(a)
28.9.2014 11:52 | 79.98.75.*

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je normální, že tlačítko mačkám už 45min a nic. jak jste zjistil, že váš model ovladač nepodporuje ? Děkuji.

vlastimil napsal(a)
19.9.2014 15:22 | 217.75.211.*

Dobrý den, moc děkuji za návod na spárování ovladače!! Po letech jsem ho vytáhl ze šuplíku a snažil naladit na TV ale nedařilo se mi. Ani návod jsem nikde nenašel k mému ovladači na internetu. Až ten Váš !! Supr, díky!

Borek Krušnohoral napsal(a)
11.11.2013 17:39 | 194.228.13.*

V případě set top boxů zadejte "SAT", jinak postup je stejný. Zdravím. :)Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
16.4.2012

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

21.2.2013

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

?>