24.5.2011 | Domácí kutil radí

Možná bych měl o sobě říci, že se ze mě stal vášnivý chatař. Idea víkendových odpočinkových chvil se však velmi brzy rozplynula, zahalená do štiplavého kouře, oblečení nasyceno zplodinami hoření a ostatních starostí spojených s tak jednoduchou věcí, jako je rozdělání ohně v krbu. Bláhově jsem si myslel, že stačí škrtnout sirkou a přikládat. Teplo tím vzniklé se bude rozpínat a vše se za chvíli krásně a příjemně prohřeje. Leč opak byl pravdou.V letních měsících jsem pilně připravoval zásoby dřeva a téměř ponořen do vlastního potu očekával, jak mě pečlivě nachystané palivo odmění svým teplem. A pak přišla zima. A velká. Poprvé jsem se chystal zatopit. Hromadou novin jsem podložil úhlednou hraničku třísek, vedle krbu čněla připravená hromada dříví. Oheň chytnul. S radostným pocitem neandrtálce vybíhám ven s nadějí, že se podívám na kouřící komín. Asi po pěti minutách z komínu stále nic nestoupá. Někde je chyba. Otvírám dveře. Vyvalil se na mě oblak kouře, a tak bez otálení využívám svých znalostí ze služeb u hasičského záchranného sboru a podél stěn se blížím oslepen slzami ke zdroji.

Po odvětrání chaty, a tím ještě většímu ochlazení vnitřních prostor, zjišťuji, že komín je vybaven klapkou. Sláva. Po jejím otevření si kouř konečně nachází cestu. Po dalších pokusech docházím ke zjištění, že je třeba studený komín napřed rozehřát. K tomu postačí větší množství novin, které svým plamenem tuto práci vykonají. Teď už jen přikládám a topím.

Jak jsem uvedl, jsem chatař. A když chata, tak pořádná. A jak tušíte, má patro. A tak dole pěkně v teple sleduji televizi a popíjím vše lahodné, co zásoby, stále dobře vychlazené, nabízí. Je asi deset hodin večer a já šplhám po příkrých schůdkách do patra. Dole 20°C. Teplo. Nahoře 2°C. Chybí jen jedna nula, ale co to udělá. Slézám za pronášení nepublikovatelných vět nazpět dolů. Nakládám krb dřevem, přiškrcuji klapku tak, aby se z dokonalého hoření stalo pomalejší nedokonalé, a tím oheň vydržel co nejdéle hřát, a opět pouštím televizi. Ráno zjišťuji, že přiškrcení komínové klapky je velmi dobrý nápad. Teplo méně uniká komínem a tím pádem je ho více vyzařováno do prostoru. Oheň též méně hoří, neboť prostor je více zaplněn zplodinami a ředí kyslík, tolik potřebný ohni.

A co s teplem do patra? Fyzika. Nic víc. Studený vzduch je těžší a padá dolů. Naopak teplý stoupá vzhůru. A tím dochází v místě kontaktu rozdílných teplot, a v mém případě to byl prostup do patra, vlastně taková neviditelná zátka. Studený chce dolů a teplý nahoru. A proto se nepřetlačí.

A tak jsem po zbytek zimy spal dole u krbu a v případě návštěvy jsem byl nucen dávat vydělat jisté energetické společnosti připojením elektrických přímotopů.

V některém z dalších článků budu pokračovat s řešením, jak teplo do patra dostat.

Pokud Vás bude cokoliv zajímat k tomuto tématu nebo něčemu jinému, navštivte Domácího kutila na adrese www.domacikutil.jex.cz.

Domácí kutil


 
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
Pokud máte k danému tématu dotaz, obraťte se prosím přímo na web Domácího kutila.
24.5.2011

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>