Když se před pár dny potvrdila novinářská několikatýdenní šuškanda, že se televizi Prima podařilo výměnou vysílací licence ze svého vysílání vystrnadit regionální studia v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Zlíně a Hradci Králové, málem mne ovládl takový ten přiblblý pocit zmaru. TV Prima se rozhodla koncem loňského roku vrátit původní vysílací licenci na svůj hlavní kanál a nahradila ho novým povolením na kanál Prima Family. RTA se až do konce roku v regionech připojovala do vysílání „hlavní“Primy, což jí umožňovaly podmínky z původní vysílací licence TV Prima. V RTA se nyní propouští a studia se začínají likvidovat. A ten pocit zmaru? Pro RTA jsem před pěti lety natočil téměř dvě desítky dvacetiminutových dokumentů se zajímavými osobnostmi a ty brzy z éteru zmizí, neboť webové stránky RTA, na kterých jsou dokumenty uloženy, po zániku studií zmizí též. Obnovenou premiéru měly na tomto webu v létě, dnes tedy první derniéra.„Jarní“ část házenkářské sezóny 2011-12 je už v plném proudu. Dnes vám chci nabídnout rozhovor s vynikající brankářkou a opravdovou dámou české házené Věrou Macharáčkovou. Pojďme však nejdříve do nedávné historie této krásné a magické hry.

Všechny tři brankářky, které před deseti lety zasáhly v roce 2002 do bojů na mistrovství Evropy v Dánsku v českém dresu, buď vyrostly, nebo v té době chytaly za olomoucký tým. Oporou reprezentace byla už tehdy dlouhou dobu Lenka Černá (chytala v německém Lützellindenu, potom ve francouzských Métách, v Olomouci a dnes hájí branku mistryň z Veselí nad Moravou). V zápase proti Rusku se zaskvěla další olomoucká strážkyně tří tyčí Pavla Škavronková, stejně jako třetí brankářka Vendula Ajglová. Ta na Hanou přišla v sedmnácti ze Zlína, je dodnes v reprezentačním výběru trenérů Bašného a Poloze a působí ve Španělsku.

„Brankářská tradice existuje v Olomouci od nepaměti,“ řekl do diktafonu redaktora MFDnes Martina Javorského tehdejší předseda olomouckého klubu Václav Dobeš. „V každé generaci jsme měli jednu vynikající brankářku, která se dostala do reprezentace.“ Mezi legendy patří Zdena Hejtmánková, máma současné hráčky Moniky Ludmilové, dále lékařka současného reprezentačního týmu Jitka Dobešová, která ještě pod jménem Jahnová vybojovala stříbro na mistrovství světa v roce 1962 nebo Věra Macharáčková, rozená Bíbrlová, která připravovala mimo jiné i Evu Dostálovou, jeden z největších brankářských talentů české házené, která však tragicky zahynula.


Nakonec to byla branka. Věra Macharáčková před velkou návštěvou na venkovním hřišti v Olomouci. Foto: archiv VM

Věra Macharáčková byla tehdy hlavní postavou ve výchově olomouckých gólmanek. „Je to možná světová rarita: každý týden mají všechny naše brankářky od miniházené až po dorost speciální trénink s Věrou Macharáčkovou, kde se zaměřují na brankářské cviky a odstraňování chyb,“ řekl Dobeš. „Kvalitní brankářky jsou v Olomouci přes třicet let a každá chytala jiným stylem. Jde spíš o to, že na trénink brankářek klademe velký důraz,“ pochvaloval si Lubomír Krejčíř, sám bývalý brankář. Kromě toho, že trenéry byli většinou bývalí brankáři, sehrává podle Lenky Černé svou roli i motivace. „Mladé brankářky se dívají na ty zkušenější, které jsou v Olomouci opravdu dobré, a pak se jim snaží vyrovnat,“ přidala svou zkušenost tehdejší a možná i současná česká jednička.


Věra Macharáčková (na snímku při time-outu v Michalovcích) v době natáčení televizního dokumentu působila v trenérské roli i na Slovácku v době, kdy se spojily dva házenkářské kluby (HC ITS Uherské Hradiště a Kunovice) a pod názvem SHK Kunovice hrály převážně s vlastními odchovankyněmi nejvyšší házenkářskou soutěž – česko-slovenskou interligu (WHIL).

Před pěti lety - 15. května 2007 odvysílala RTA následující dokument:Pokud máte problém s přehráním videa, klikněte zde.

Výroba: RTA a.s.

VLADIMÍR SALČÁK
ŽUDr.(Života university dochtor) Vladimír Pedro Salčák, herec, publicista, sportovní historik

obrázek
obrázek
8.2.2012

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>