Zkuste si někdy všimnout, čeho všeho se na nás mladých dopustila dnešní uspěchaná doba. Namísto obědů sendviče, namísto milostných dopisů SMSky, namísto spánku hektolitry kávy. A namísto klidného šťastného života honba za společenskou prestiží, honba za dobrým pracovním místem a vysokým platem, ale hlavně štvanice za univerzitním titulem. Proč? To je přece jasné. Všichni totiž moc dobře vědí, že bez vysoké školy nemáte v budoucnu žádnou šanci.



Často, když všechno tohle s hrůzou, do určité míry i na sobě, pozoruji, vzpomenu si na Aristotelova slova, že člověk baží po vzdělání od přírody. Musím se smát, i když je to spíše k pláči. Kdo z nás se vzdělává proto, že chce být vzdělaný? Většina neprahne po vědění, nýbrž po tom zatraceném titulu z výšky. Mnohý chce být úspěšný, obdivovaný a uznávaný a toho, jak spousta z takových ráda tvrdí, bez drzosti a sebevědomí dosáhnout nelze. Je nutno si ale též povšimnout jejich model, jejich idolů, jejich superhvězd. Kdo je podle nich úspěšný, obdivovaný a uznávaný? Topmodelky, herci z Ordinace, Leoš Mareš…

Trochu mi to připomíná bludný kruh chudoby. Jen nízký kapitál, nízké investice z něj pramenící, nízkou produkci atd. zaměňme za vzdělání, peníze a čas. Proč vzdělání? Kvůli dobré práci. Proč dobrá práce? Kvůli vysokému platu. Proč vysoký plat? Protože čas jsou peníze a peníze jsou čas. A čas nemáme, protože se ženeme za titulem z vysoké školy. Peníze světu vládnou bezpochyby, peníze dokážou hory přenášet. Ženeme se vlastně za penězi a ne za vzděláním.

Přestavte si, že jste šéf firmy a chcete přijmout nového zaměstnance. Kdyby před vás předstoupili dva naprosto totožní muži se skvělými předpoklady a o jednom z nich byste věděli, že má před jménem navíc od toho druhého tři či čtyři písmenka. Samozřejmě, že byste si vybrali toho titulovaného. Ale proč vlastně? A jak vůbec víte, že ten titul nemá zrovna z plzeňských práv?

Náš básník Jiří Žáček to, myslím, vystihl s absolutní přesností: „Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.“ Ta druhá věta mi na spoustu dnešních „vzdělanců“ sedí. Stačí mi vidět jednu ze sestřiných vrstevnic. Má titul bakaláře, ale neví, kdo napsal hudbu k české hymně.

Jen se porozhlédněte kolem sebe. Kvanta hlupáků s tituly, kvanta moudrých bez titulů. Tím ovšem netvrdím, že titul a opravdu moudrý člověk se navzájem vylučují. Jenom poukazuji na skutečnost, že bez vysoké školy se zkrátka neprosadíte. Nemáte-li zkratku před nebo za jménem, jednají s vámi jinak. Je skutečně až děsivé si to uvědomovat. Bývalo tomu jinak.

Závěrem už jen jediný příklad za všechny. Když nedávno zemřel, kromě komunistů, kteří oplakávali severokorejského diktátora Kim Čong-ila, smutněl celý český národ i svět. Pro mě je bezesporu tím největším Čechem. Celým světem uznávaný dramatik a politik. Je jasné, o kom je řeč. Nebýt jeho, spousta z nás by vysokou školu ani nemohla studovat. Ale byl to jen vyučený chemický laborant s maturitou.

 

Komentáře


lee123 napsal(a)
28.6.2018 10:24 | 120.41.164.*

Exclusively originated enhance adidas stan smith a air max new air max "

replica watches uk napsal(a)
27.6.2018 04:32 | 47.75.131.*

It ended up at a higher price of replica watches ukabout 300000 francs than the replica highest price, and it could be replica watches uk said that collectors had a near craziness for cheap replica watches the di.

hjjk napsal(a)
21.5.2018 05:07 | 185.92.25.*

The rolex replica watch's style and function, rolex replica watches sub-machine and quartz two categories, the most common mechanical omega replica watch, replica rolex watch function is automatic calendar.



Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:




opište text z obrázku:

20.3.2012

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>