Zkuste si někdy všimnout, čeho všeho se na nás mladých dopustila dnešní uspěchaná doba. Namísto obědů sendviče, namísto milostných dopisů SMSky, namísto spánku hektolitry kávy. A namísto klidného šťastného života honba za společenskou prestiží, honba za dobrým pracovním místem a vysokým platem, ale hlavně štvanice za univerzitním titulem. Proč? To je přece jasné. Všichni totiž moc dobře vědí, že bez vysoké školy nemáte v budoucnu žádnou šanci.Často, když všechno tohle s hrůzou, do určité míry i na sobě, pozoruji, vzpomenu si na Aristotelova slova, že člověk baží po vzdělání od přírody. Musím se smát, i když je to spíše k pláči. Kdo z nás se vzdělává proto, že chce být vzdělaný? Většina neprahne po vědění, nýbrž po tom zatraceném titulu z výšky. Mnohý chce být úspěšný, obdivovaný a uznávaný a toho, jak spousta z takových ráda tvrdí, bez drzosti a sebevědomí dosáhnout nelze. Je nutno si ale též povšimnout jejich model, jejich idolů, jejich superhvězd. Kdo je podle nich úspěšný, obdivovaný a uznávaný? Topmodelky, herci z Ordinace, Leoš Mareš…

Trochu mi to připomíná bludný kruh chudoby. Jen nízký kapitál, nízké investice z něj pramenící, nízkou produkci atd. zaměňme za vzdělání, peníze a čas. Proč vzdělání? Kvůli dobré práci. Proč dobrá práce? Kvůli vysokému platu. Proč vysoký plat? Protože čas jsou peníze a peníze jsou čas. A čas nemáme, protože se ženeme za titulem z vysoké školy. Peníze světu vládnou bezpochyby, peníze dokážou hory přenášet. Ženeme se vlastně za penězi a ne za vzděláním.

Přestavte si, že jste šéf firmy a chcete přijmout nového zaměstnance. Kdyby před vás předstoupili dva naprosto totožní muži se skvělými předpoklady a o jednom z nich byste věděli, že má před jménem navíc od toho druhého tři či čtyři písmenka. Samozřejmě, že byste si vybrali toho titulovaného. Ale proč vlastně? A jak vůbec víte, že ten titul nemá zrovna z plzeňských práv?

Náš básník Jiří Žáček to, myslím, vystihl s absolutní přesností: „Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.“ Ta druhá věta mi na spoustu dnešních „vzdělanců“ sedí. Stačí mi vidět jednu ze sestřiných vrstevnic. Má titul bakaláře, ale neví, kdo napsal hudbu k české hymně.

Jen se porozhlédněte kolem sebe. Kvanta hlupáků s tituly, kvanta moudrých bez titulů. Tím ovšem netvrdím, že titul a opravdu moudrý člověk se navzájem vylučují. Jenom poukazuji na skutečnost, že bez vysoké školy se zkrátka neprosadíte. Nemáte-li zkratku před nebo za jménem, jednají s vámi jinak. Je skutečně až děsivé si to uvědomovat. Bývalo tomu jinak.

Závěrem už jen jediný příklad za všechny. Když nedávno zemřel, kromě komunistů, kteří oplakávali severokorejského diktátora Kim Čong-ila, smutněl celý český národ i svět. Pro mě je bezesporu tím největším Čechem. Celým světem uznávaný dramatik a politik. Je jasné, o kom je řeč. Nebýt jeho, spousta z nás by vysokou školu ani nemohla studovat. Ale byl to jen vyučený chemický laborant s maturitou.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

20.3.2012

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.