14.12.2011 | Hradišťané blogují

Na den přesně si před čtvrtstoletím zahrály československé házenkářky finále světového šampionátu. Dva roky na to mohl tým vedený Hradišťanem Jiřím Zerzáněm (a před i po osmiletém reprezentačním angažmá zlínským trenérem) hrát finále olympijského turnaje a pověsit si na krk znovu cenné medaile. Reprezentantky tehdy ještě společného státu nakonec vybojovaly na olympiádě páté místo, když je o zasloužené finále připravil podvod korejských pořadatelů dodatečnou změnou pravidel o pořadí ve skupinách (!). Pětadvacáté výročí úspěchu možná cennějšího než byl titul mistryň světa z roku 1957 přešumělo za nulového zájmu sportovních médií včetně odborného časopisu Českého svazu házené Handball Plus. A to je mi moc líto, je to velká škoda.S trenérem Jiřím Zerzáněm jsem se poprvé setkal před patnácti lety, kdy mne pořadatelé exhibičního utkání stříbrné reprezentace Československa a domácích extraligových házenkářek požádali, abych tento zápas ve veselském Pekle moderoval. ČSSR 1986 slavila desáté výročí velkého úspěchu a tak jsem nechtěl ponechat nic náhodě a k Zerzáňům jsem u nás v Mařaticích několikrát zašel za informacemi. Utkání se hrálo ve vyprodané hale a atmosféra byla fantastická, vyprávění a vzpomínky účastnic světového finále ve vinném sklepě na Velehradě také. Novinářská dušička se jen tetelila radostí. Ani jsem si tenkrát nestačil dělat poznámky. Ale něco v novinářském bloku a na páscích přece jen zůstalo. „No, řekněte, není to smutné? Tým, ze kterého většina hráček roky nedržela balón v ruce, takto prožene třetí družstvo české ligy! Další důkaz, jaký jsme před deseti lety v Holandsku měli dobrý tým. A kdyby baby pravidelně trénovaly, moc českých družstev by s nimi mělo pořádnou práci,“ porovnával pár minut po skončení vzpomínkového zápasu stříbrného družstva ČSSR z MS v Holandsku 1986 s házenkářkami HC Veselí nad Moravou Jiří Zerzáň. Domácí v exhibičním zápase nakonec hvězdný tým minulosti o gól zdolaly 25:24, stříbrná parta okolo tehdejší trenérské dvojice Zerzáň - Jašek však Veselankám nic nedarovala. „Taková Anička Hradská nestála v brance osm roků a chytala tak, že mám chuť ji okamžitě stáhnout k nám. Ještě by byla platná,“ rozplýval se tenkrát Jiří Zerzáň, a to ještě netušil, že za pár let povolá ze zahraničního angažmá při svém návratu do české reprezentace další hvězdnou brankářku Lenku Černou (v roce 1986 ještě Pospíšilovou).

Tehdejší poslankyně slovenského parlamentu, světová střelkyně a tahounka stříbrného týmu Mária Ďurišinová, která exhibiční utkání s trenérem Zerzáněm domluvila rok předtím na MS ve Vídni, na chvíle napětí zavzpomínala: „Po víťazstve nad Kórejskou republikou sme čakali na výsledok zápasu Rumunsko - Nórsko. Potrebovali sme, aby sa skončil remízou. Hral sa však v druhej hale. Telefonovali sme tam. Tesne pred koncom viedli Rumunky o dva góly, nervozita rástla, ale ja som bola pokojná. Stále som verila, že sa to deľbou bodov skončí a to som neustále babám aj tvrdila. Napokon prišiel Jirko Zerzáň s novinou, že stretnutie sa skončilo 23:23. Boli sme vo finále. Mali sme minimálne striebro, to nám už nikto nemohol zobrať a pod dojmom tohto sme nastúpili vo finále proti ZSSR. Najlepší výkon z nás podala Janka Stašová. Mali sme vtedy takú silu, že keby sme ten duel hrali desaťkrát, päť razy by sme ho vyhrali. Prehra 22:30 nás všetky síce veľmi mrzela, ale naša radosť bola nakoniec väčšia, než sklamanie z prehry.“


Jiřího Zerzáně jsem pro různá média od novin po televizi o postupu do finále mistrovství světa mnohokrát zpovídal. Zde před pár lety vypráví o ozbrojeném přepadení v hotelu, kde československá reprezentace v Holandsku bydlela, na vyhlašování nejlepších sportovců Uherského Hradiště. Jednu z cen předával i tehdejší mladé házenkářce místní líhně talentů ITS Heleně Štěrbové (dnes HC Zlín). Dnes už dva roky legendární „Helenina devítka“po skončení hracího času v českém finále znamenala zisk mistrovského titulu nejen pro Štěrbovou a tým Britterm Veselí nad Moravou, ale i pro brankářku Lenku Černou a strůjce posledního úspěchu československé i české házenkářské reprezentace. Dvacet pět let po stříbrném holandském triumfu oslavil Jiří Zerzáň sedmdesátku.

Tak pojďte zalistovat po letech Rudým právem a zavzpomínat, když o to dnešní deníky a časopisy pro nadbytek zřejmě cennějších zpráv nestojí…

MS 1986 – Nizozemsko

Pořadí: 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. Norsko, 4. NDR, 5. Rumunsko, 6. Jugoslávie, 7. SRN, 8. Maďarsko, 9. Čína, 10. Nizozemsko, 11. Korea, 12. Rakousko, 13. Polsko, 14. Japonsko, 16. Francie, 16. USA.

Výsledky čs. týmu: ČSSR - Japonsko 24:17, ČSSR – Norsko 17:27, ČSSR - Čína 27:17, ČSSR - SRN 17:13, ČSSR - Rumunsko 22:21, ČSSR - Korea 26:23. Finále: ČSSR – SSSR 22:30.

Finále se hrálo 14. prosince 1986 mistryněmi světa se staly házenkářky Sovětského Svazu po vítězství nad Československem 30:22. Den předtím v souboji o třetí místo přehrály Norky tým NDR 23:19. Ve dnech 11. a 12. prosince bojovaly týmy o umístění. Korea obsadila jedenácté místo, když porazila o gól Rakušanky 31:30, Číňanky zvítězily v boji o devátou příčku nad Holanďankami 22:17 a rumunské házenkářky vyhrály 28.26 nad Jugoslávií a stanuly na pomyslném pátém stupni. Hráčky Německé spolkové republiky obsadily konečné sedmé místo po těsné výhře nad Maďarskem 18:17.

Československo: Hradská, Pospíšilová (Černá), Pössová-Šmídová, Mažgutová, Damitšová, Ďurišinová, Stašová, Trandžíková, Budayová, Kuťková, Gašparíková, Hejtmánková, Gombošová, Kolečaniová. Trenéři: Jiří Zerzáň a Zdeno Jašek.

VLADIMÍR SALČÁK
ŽUDr.(Života university dochtor) Vladimír Pedro Salčák, herec, publicista, sportovní historik

obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
 

Komentáře


ylq napsal(a)
19.4.2017 10:39 | 161.202.102.*

"Bear can be pulled, the nike air huarache tiger rolex replica can pull, vikings nfl jersey the lion burberry outlet store can pull, cheap

zhuo zhuo napsal(a)
13.8.2016 09:56 | 23.19.195.*

cheap oakley sunglasses

ralph lauren outlet

lacoste polo shirts

20160813Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

14.12.2011

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

23.11.2012

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.