26.11.2011 | Hradišťané blogují

Letos v máji, dva řádky v kalendáři nad číslicí 23, hlásající, že bych měl slavit jmeniny, napsal tři minuty po čtvrt na dvanáct dopoledne do diskusního fóra České televize na jejích webových stránkách její divák Václav Baloun příspěvek, se kterým nelze než souhlasit. Dříve, než si jej budete moci přečíst, dovolte vysvětlení, proč tolik nedůležitých údajů, kvůli tomu podstatnému, tedy tomu, co skutečně pan Baloun napsal. Je to kvůli autorským právům. Abych mohl pana Václava citovat, musím jej coby autora i zdroj, ze kterého jeho slova lze citovat, uvést. Navíc to, o čem první díl tohoto seriálu bude, jak doufám, dlouhé týdny pojednávat, bylo vytvořeno v podobném jazyce. Tolik zbytečných slov…Pan Václav Baloun se vyjádřil k pořadu České televize Československý filmový týdeník: „Je to nejzajímavější program týdne - škola nejen historie, ale i totalitární propagandy, poučná lekce o časové omezenosti myšlení, navíc pro pamětníky nostalgická osobní připomínka. Historii nutno znát, aby se (byť v jinak hrůzné podobě) neopakovala.“

Jsem také nadšeným divákem tohoto pořadu, nahrávám si jej a ty pro mne nejzajímavější především sportovní reportáže si vystřihuji a archivuji. V každý všední den sepne přesně v devět hodin kouzelná krabička a zaznamená z vln kanálu ČT 2 události jednoho týdne z roku, kdy jsem se narodil. Každý den jeden týden roku 1959. V sobotu dopoledne pak přibude v archívu záznam událostí starých přesně půl století od doby jejich zaznamenání – roku 1961. V nepravidelném dopoledním čase.


Slovenská TV 2 vysílá týž pořad kolem jedenácté hodiny večerní - Československý filmový týdeník z roku 1946.

A teď mi dovolte, abych čtenáře, které se snažím přilákat k televizním obrazovkám, poškádlil několika reportážemi, které patrně už nikdy neuvidí – právě kvůli autorským právům prý nemohou být uloženy v digitálním archivu České televize. Nezbývá než sledovat právě tento seriál přímo. Vynasnažím se, abych pravidelně informoval, co se v tom roce, kdy jsem se narodil, dělo. A nejen v něm.

V pondělí 14. 11. 2011 v 09:00 jsme mohli sledovat tyto záznamy událostí pro Československý filmový týdeník 1959, které jsou dnes již historickým dokumentem:


Uplynulo 10 let od prvního sněmování obránců míru: Byl to kongres, který probíhal současně v Praze a v Paříži. Od té doby stamiliony lidí na celém světě vedou odhodlaný boj proti nebezpečí války.

Afrika musí být svobodná: To bylo hlavní heslo afrického "Dne boje za svobodu a nezávislost". Křesťanská mírová konference: Zasedání, které se konalo v Praze, se zúčastnilo mnoho delegátů z patnácti zemí. Ke sjezdu socialistické kultury: Reportáž z besedy občanů Českého Těšína s básníkem Vilémem Závadou. Slovenský chmel: se bude v průběhu pěti let pěstovat na 400 hektarech nové půdy, abychom mohli ještě více zeleného zlata vyvážet do zahraničí. 55 pro Lajku: To byl název akce, ve které soutěžili pionýři ve sběru o první cenu - živou Lajku. Svědectví z vesmíru: Náš kameraman se zúčastnil hledání meteoritu, který 7. dubna večer ozářil naši oblohu. Pozor natáčíme: Noční návštěva v pražském studiu Loutkového filmu v době, kdy Jiří Trnka dokončoval film podle Shakespearova Snu noci svatojánské.


Liga házené: V boji o záchranu porazil Sokol Šťáhlavy Spartak Sokolovo 13:10.

Z + H: Tisíce Pražanů se přišly rozloučit s cestovateli Zikmundem a Hanzelkou při jejich odjezdu na dlouhou cestu na východ.

A v úterý 15. 11. 2011 ve stejném čase: 1. máj 1959: V předvečer oslav letošního prvního máje přijali na Pražském hradě naši nejlepší pracovníci vysoká státní vyznamenání. Záběry našich reportérů z pražských oslav Svátku práce.


Návštěva z Koreje: Předseda presidia nejvyššího lidového shromáždění Korejské lidové republiky Čoj Jon Gen vyznamenal při své návštěvě Prahy řadu československých občanů za pomoc, kterou poskytovali korejskému lidu.

Před sjezdem socialistické kultury: V jedné z delegací, které v minulých týdnech besedovaly s našimi občany, byl i prof. B. Kvasil, děkan fakulty technické a jaderné fyziky University Karlovy v Praze. Maďarský atomový reaktor: byl postaven za technické pomoci Sovětského svazu. V těchto dnech byl dán do provozu.

Orlík: Montáž obrovského potrubí na přehradě u Orlíku. Rozsáhlý konvoj dopravuje z Blanska na přehradu části spirálové skříně pro Kaplanovu turbinu. Závod míru: Reportáž z prvních etap v NDR.

Program

Československý filmový týdeník 1959 denně v 9 hodin na ČT 2

Pondělí 28.11.

Vteřiny týdne: Československo: přijetí maďarského velvyslance prezidenta republiky na Pražském hradě. Sovětský svaz: návštěva ethiopského císaře. Japonsko: stávka zaměstnanců tokijského časopisu. Korea: manifestace občanů Fenjanu proti politice Američanů a Li Syn Mana. Filmové festivaly pracujících: v Liberci zahájili svůj FFP průvodem, v němž vtipně parafrázovali názvy českých filmů.Pionýrské JZD: v Zavaru na Slovensku pěstuje úspěšně kukuřici. - Nová elektrárna: vyrůstá na řece Hsinanchiang v Číně. Tanec okolo Spartaku: uspořádali obyvatelé quinejských pralesů, když k nim přijeli cestovatelé L. M. Pařízek a náš kameraman L. Mikula.


Strážnické nokturno: návštěvníci letošních Strážnických slavností písní a tanců zhlédli poprvé zvláštní noční pořad.

Nová naděje: reportáž z českobudějovických přeborů dorostenek v lehké atletice. "Výstava pionýrů": v Jízdárně Pražského hradu se pochlubili pionýři pracemi svých zájmových kroužků.

Úterý 29.11.

Indická parlamentní delegace: se zúčastnila zasedání československého Národního shromáždění. V Lapidáriu Národního muzea: v Parku kultury a odddechu Julia Fučíka jsou shromážděny klenoty našeho sochařského a stavitelského umění.
Volby prezidenta NSR prof. Lübkeho v Berlíně. Návštěva hlavy Franci: Charles de Gaulle v sídle papeže ve Vatikánu. Frol Kozlov: náměstek předsedy Rady ministrů SSSR ve Spojených státech. Skleněné pruty: pro rybáře vyrábí náš závod TOKOZ jako první na světě. Pokovování novým způsobem: zavedli ve výrobním družstvu v Senožatech na Humpolecku.
Loď Sasnitz: je nejmodernějším plavidlem vyrobeným v NDR. Letecká výstava v Paříži: soustředila na letišti v Bourget poslední modely proudových letadel. Sibiřská Angara: byla v rekordním čase 19 hodin přehrazena.


Rekreace na Lipně: Lipenské jezero už dnes poskytuje osvěžení pro stovky pracujících.
Letní slalom lyžařů: ve Vysokých Tatrách vyhrál Antonín Šoltýz.


Středa 30.11.

Návštěva císaře Etiopie: Haile Selassie I. si v doprovodu prezidenta Antonína Novotného prohlédl pražský závod ČKD Sokolovo. Týž den mu byl udělen titul čestného doktora práv UK v Praze. Prezident republiky Novotný přijal na Pražském hradě mimořádného a zplnomocněného vyslance Rumunska, pana Mihaila Haseganu. Buďte opatrnější: zejména při žních, neboť hospodářské stroje způsobily každoročně mnoho zbytečných úrazů, zaviněných neopatrností. Cestu za pastvinami: pro velká stáda ovcí si zkrátili v Gruzii tím, že je hromadně přepravují na nákladních automobilech. Bohatá ložiska soli: objevili geologové na východním Slovensku. Sársko: doplácí na zrušení celní hranice s Německou spolkovou republikou. Oprava majáku: pomocí vrtulníku provedli na bretaňském pobřeží ve Francii. Automatizace v průmyslu: technické novinky ze Sovětského svazu a NDR. Loď ze dvou půlek: byla postavena v rotterdamských loděnicích v Holandsku. Velkou cenu klusáků: vyhrál v USA už po několikáté kůň Modrý pták. Noční závod plachetnic: uspořádali na bratislavské "riviéře" na jezeře v Senci.

Čtvrtek 1.12.

Svobodu řeckým vlastencům! Rozhodnutí athénského soudu vyvolalo bouře rozhořčení na celém světě. Filmový festival pracujících skončil udělením cen zahraničním i našim tvůrcům. Naši kameramani v cizině poslali reportáž z Bagdádu. 200 hektarů úrodné půdy navíc, to je výsledek pomoci chlapců a děvčat ze Šafárikova při melioračních pracích. Sportovní utkání ČSR-RSFSR skončilo těsným vítězstvím našich plavců. "Pamatujete vory na Sázavě? V domě důchodců v Hoštěradicích žije jeden z posledních sázavských plavců, devětadevadesátiletý Jan Váňa.


"Jezdíte také na Slapy?" Na slapském jezeře je velmi hezky - ale nezapomeňte
si zamluvit hezké počasí.


Z cizích týdeníků: Čína vyváží do 20 zemí světa své rádiové přijímače. - V umělecké dílně v Lanchow v Číně vznikají překrásné ozdobné nádobky. - Japonská policie potlačila hornickou stávku.

Pátek 2.12.

Světový festival mládeže si našel cestu k srdcím obyvatelů Vídně. N. S. Chruščovovi byl při návštěvě Slezska udělen četný titul polského havíře. Viceprezident USA Nixon na návštěvě v SSSR. SSSR-USA v lehké atletice skončilo těsným vítězstvím Sovětského svazu. Na výstavě československého skla v Moskvě se připravují odborníci ve speciálních kurzech. Vodopády Kinkon zachytil svou kamerou na cestě po Guinei kameraman Dokumentárního filmu L. Mikula. Konvalatoxin je náš nový lék proti srdečním chorobám. "Ze světa": Slavná svatba v Tunisu. Letní trénink lyžařů v NSR. Vynalézavost holandských horolezců. 2000 požárníků soutěžilo v Bratislavě o titul nejlepšího družstva ČSR.

Sobota 3.12.

Československý filmový týdeník 1961 (861/2379) jak byl promítán v kinech právě před padesáti lety: Delegáti XXII. sjezdu KSSS: mezi svými spolupracovníky. - Za vyšší výnosy: v bavlnářských oblastech SSSR. - Výzkum v praxi: na stavbě čistící stanice v Praze. - Solidarita s Alžírskem: shromáždění zahraničních a československých studentů. - Stalo se v západním Německu: Pobuřující případ s jugoslávským občanem Vracacičem. Přísaha nové bonnské vlády bez sociálních demokratů. - "Stalo se" v Československu: co napsal západoněmecký list Frankfurter Allgemeine Zeitung o Bílé Labuti. - Kvalifikační mistrovství: krasobruslařů v Praze. - Výstava A. Slavíčka: v jízdárně Pražského hradu. - Náš fejeton: O letuškách - dřív než jim popřejeme šťastný let.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz a NHA (Národní házenkářský archiv)

VLADIMÍR SALČÁK
ŽUDr.(Života university dochtor) Vladimír Pedro Salčák, herec, publicista, sportovní historik

obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
 

Komentáře


alvinrr napsal(a)
12.2.2019 09:34 | 112.206.154.*

I love the way you write, thank you for sharing your life experiences.

Click here bow hunting games.

cheap pandora napsal(a)
4.12.2018 10:07 | 174.139.78.*

Cheap Pandora Charms Disney Themed Jewelry, cheap pandora sale 70% OFF Online Buy.

foodandfoodtrips napsal(a)
18.9.2018 10:15 | 77.68.40.*

That is really nice to hear. thank you for the update and good luck. www.foodandfoodtrips.com

lee123 napsal(a)
28.6.2018 10:36 | 120.41.164.*

Exclusively originated moncler jacket women's enhance mont blanc pencil a new moncler

cfg napsal(a)
29.5.2018 08:07 | 104.237.86.*

Black alligator fake watchesk leather strap lined with calfskin, comfortable texture. In rolex replica the same color sutures and natural cracks under the swiss rolex replica decoration more refined and formal atmosphere. Connecting the steel replica watches folding clasp makes it easier to wear.Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

26.11.2011

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>