Jsem pravidelným divákem Československého filmového týdeníku už několik let. Nahrávám si jej a ty pro mne nejzajímavější především sportovní reportáže si vystřihuji a archivuji. Hlavně ty z házenkářských zápasů. Podařilo se mi už získat do svého archivu záběry z utkání Československo – Švédsko na začátku padesátých let hrané ve vinohradské tělocvičně a nedávno zápas první ligy házené z roku 1959, kdy v boji o záchranu porazil Sokol Šťáhlavy Spartak Sokolovo 13:10.V každý všední den sepne přesně v devět hodin nahrávací zařízení a zaznamená z kanálu ČT 2 události jednoho týdne z roku, kdy jsem se narodil. Každý den jeden týden roku 1959. V sobotu dopoledne pak přibude v archívu záznam událostí starých přesně půl století od doby jejich zaznamenání – roku 1961. V nepravidelném dopoledním čase. Slovenská TV 2 vysílá týž pořad také každou sobotu kolem jedenácté hodiny večerní - Československý filmový týdeník z roku 1946. Jak napsal jeden z diváků pan Václav Baloun v diskuzi na stránkách České televize: „Je to nejzajímavější program týdne - škola nejen historie, ale i totalitární propagandy, poučná lekce o časové omezenosti myšlení, navíc pro pamětníky nostalgická osobní připomínka. Historii nutno znát, aby se (byť v jinak hrůzné podobě) neopakovala.“

Program
Československý filmový týdeník 1959 denně v 9 hodin na ČT 2

Pondělí 5.12.

Aktuální záznamy událostí pro Československý filmový týdeník před dvaapadesáti lety jsou dnes již historickým dokumentem.

Výstava čs. skla v Moskvě slaví den ode dne větší úspěchy. Brněnské výstaviště se už plní exponáty z celého světa. Parník Bratislava má také své zásluhy o úspěch vídeňského festivalu mládeže. Boj se Žlutou řekou skončili čínští stavbaři ještě před obdobím záplav. Spartak za makovice věnoval farmaceutický závod Slovakofarma.


Festival humoru a satiry byl uspořádán v Lipnici, kde se zrodil Haškův Švejk.

Natočilo bratislavské studio... aneb víte, kde je v ČSR nejzajímavější senoseč? Město pod rovníkem v době svátků Ramadám. Parcours, závod ve skocích na koni přes překážky v NSR.

Úterý 6.12.

Přerovskou výzvu přijalo JZD v Henčlově jako jedno z prvních družstev. Generální čistka je závazkem zaměstnanců ČSD ke Dni železničářů. Tandemové dojení je název nového způsobu ošetřování dojnic. Liberecké trhy byly přehlídkou nových výrobků bižuterie a textilu. V. shromáždění SFDM se konalo v pražském sjezdovém paláci. Praha-Poděbrady je chodecký závod se slavnou tradicí. V letošním 27. ročníku zvítězil Angličan Misson. Plynová fontána vytryskla při zkušebních vrtech v poušti Kara-Kum. Chodské slavnosti byly vyvrcholením letní kulturní činnosti Chodska.

Středa 7.12.

Události, které zajímají celý svět: Sovětská výstava v New Yorku a americká v Moskvě otevřely cestu ke vzájemnému porozumění. Tiskové konference D. Eisenhowera a N. S. Chruščova potvrdily, že světový mír je možný. Rumunská lidová republika slaví svátek 15 let svého trvání. Naše dva snímky vás zavedou na stavbu vodního díla v Bicazu a na bukurešťskou výstavu nábytku z plastických hmot. Památník v Liptovském Mikuláši na paměť 1400 hrdinů padlých ve Slovenském národním povstání, bude vyzdoben plastikami A. Gromy a M. Ksandra. JZD Rudník se může pochlubit něčím, co nemá hned tak jiné družstvo. Jachting je jeden z nejkrásnějších sportů. Přesvědčí vás o tom i záběry ze západoněmeckého Kielu. Velká cena Československa se stala letos kořistí Australana Erica Hintona. Náš fejeton vás poučí, jak si zajistit auto před krádeží.

Čtvrtek 8.12.

Slovenské národní povstání: Reportáž z oslav patnáctého výročí. Veselé dožínky slavili družstevníci v Rakvicích na Břeclavsku. 35 000 tun uhlí leží na haldách v západoněmeckém městě Pepibergu.


Kancléř NEIN se zúčastnil revanšistického shromáždění v Kolíně nad Rýnem.

Katastrofa: Horní Rakousko a Bavorsko postihly největší záplavy od roku 1846. Uragán, který se přehnal nad Havají, dosáhl rychlosti 150 km za hodinu. Čtvrt milionu lidí bez přístřeší zůstalo po živelných pohromách na Tchaj-wanu. Šest a půl tuny třaskavin vybuchlo v americkém městě Roseburgu. Bambus roste ve slovenské obci Mlyňany.


Šestnáct svazaček na skútrech skončilo okružní jízdu republikou.

Tisk na skle je novým nápadem pracovníků podniku Obalové a lisované sklo v Horské Bystrici u Teplic. 6D: pořadatelé i závodníci se připravují na letošní Šestidenní. Dorosteneckým přeborníkem v tenise se stalo družstvo Spartaku Motorlet.

Pátek 9.12.

Brány BVV se otevřely prvním návštěvníkům. Ve Svitu v Gottwaldově vyrábějí boty už 65 let. Pozdrav z prázdnin je z pionýrského tábora E. Thälmanna v Jankově u Votic. Autocamping sovětských pracujících u Černého moře. Severní pól 7 se ruší a sovětští polárníci zakládají novou stanici Severní pól 8. Slavnou Devátou symfonii L. van Beethovena poprvé v Číně zahrál Ústřední filharmonický orchestr. Dva živly, které se vždy přitahovaly. O dětech a vodě u nás i v NDR.

Sobota 10.12. Československý filmový týdeník 1961 (862/2380) jak byl promítán v kinech přesně před padesáti lety:

Štafeta míru: na hranicích ČSSR-SSSR. Na stavbě: nové tlakové plynárny v Úžině. V brněnském výzkumném ústavu: zkoušejí vliv záření na živé organismy. Sluneční pec: postavili v jugoslávském městě Piranu. Obrovský požár: na francouzském naftovém území v Africe. "Dělový král": a 150 let Kruppových závodů. Na Kubě: vychovávají mladé lidi v novém typu školy. Na našich školách: budou studovat mladí Kubánci.V kopané jsme zvítězili nad Skotskem: cesta do Chile otevřena.

Náš fejeton: Architekt Josef Svoboda a naše současná scénografie. Výstavba Kyjeva: Sovětští budovatelé řeší bytový problém. O našem stavebnictví: Kriticky i pochvalně.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz a NHA (Národní házenkářský archiv)

VLADIMÍR SALČÁK
ŽUDr.(Života university dochtor) Vladimír Pedro Salčák, herec, publicista, sportovní historik

obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
 

Komentáře


Zimmerman napsal(a)
17.11.2018 13:12 | 171.49.131.*

very good and interesting, I appreciate your work. cider ios emulator apk diskdigger pc download mi account unlock tool free download

debt income napsal(a)
18.9.2018 10:13 | 77.68.40.*

Love what you're doing here guys, keep it up! www.debt-to-income.comNapsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

1.12.2011

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

21.2.2013

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

?>