Jsem pravidelným divákem Československého filmového týdeníku už několik let. Nahrávám si jej a ty pro mne nejzajímavější především sportovní reportáže si vystřihuji a archivuji. Hlavně ty z házenkářských zápasů. Podařilo se mi už získat do svého archivu záběry z utkání Československo – Švédsko na začátku padesátých let hrané ve vinohradské tělocvičně a nedávno zápas první ligy házené z roku 1959, kdy v boji o záchranu porazil Sokol Šťáhlavy Spartak Sokolovo 13:10.V každý všední den sepne přesně v devět hodin nahrávací zařízení a zaznamená z kanálu ČT 2 události jednoho týdne z roku, kdy jsem se narodil. Každý den jeden týden roku 1959. V sobotu dopoledne pak přibude v archívu záznam událostí starých přesně půl století od doby jejich zaznamenání – roku 1961. V nepravidelném dopoledním čase. Slovenská TV 2 vysílá týž pořad také každou sobotu kolem jedenácté hodiny večerní - Československý filmový týdeník z roku 1946. Jak napsal jeden z diváků pan Václav Baloun v diskuzi na stránkách České televize: „Je to nejzajímavější program týdne - škola nejen historie, ale i totalitární propagandy, poučná lekce o časové omezenosti myšlení, navíc pro pamětníky nostalgická osobní připomínka. Historii nutno znát, aby se (byť v jinak hrůzné podobě) neopakovala.“

Program
Československý filmový týdeník 1959 denně v 9 hodin na ČT 2

Pondělí 5.12.

Aktuální záznamy událostí pro Československý filmový týdeník před dvaapadesáti lety jsou dnes již historickým dokumentem.

Výstava čs. skla v Moskvě slaví den ode dne větší úspěchy. Brněnské výstaviště se už plní exponáty z celého světa. Parník Bratislava má také své zásluhy o úspěch vídeňského festivalu mládeže. Boj se Žlutou řekou skončili čínští stavbaři ještě před obdobím záplav. Spartak za makovice věnoval farmaceutický závod Slovakofarma.


Festival humoru a satiry byl uspořádán v Lipnici, kde se zrodil Haškův Švejk.

Natočilo bratislavské studio... aneb víte, kde je v ČSR nejzajímavější senoseč? Město pod rovníkem v době svátků Ramadám. Parcours, závod ve skocích na koni přes překážky v NSR.

Úterý 6.12.

Přerovskou výzvu přijalo JZD v Henčlově jako jedno z prvních družstev. Generální čistka je závazkem zaměstnanců ČSD ke Dni železničářů. Tandemové dojení je název nového způsobu ošetřování dojnic. Liberecké trhy byly přehlídkou nových výrobků bižuterie a textilu. V. shromáždění SFDM se konalo v pražském sjezdovém paláci. Praha-Poděbrady je chodecký závod se slavnou tradicí. V letošním 27. ročníku zvítězil Angličan Misson. Plynová fontána vytryskla při zkušebních vrtech v poušti Kara-Kum. Chodské slavnosti byly vyvrcholením letní kulturní činnosti Chodska.

Středa 7.12.

Události, které zajímají celý svět: Sovětská výstava v New Yorku a americká v Moskvě otevřely cestu ke vzájemnému porozumění. Tiskové konference D. Eisenhowera a N. S. Chruščova potvrdily, že světový mír je možný. Rumunská lidová republika slaví svátek 15 let svého trvání. Naše dva snímky vás zavedou na stavbu vodního díla v Bicazu a na bukurešťskou výstavu nábytku z plastických hmot. Památník v Liptovském Mikuláši na paměť 1400 hrdinů padlých ve Slovenském národním povstání, bude vyzdoben plastikami A. Gromy a M. Ksandra. JZD Rudník se může pochlubit něčím, co nemá hned tak jiné družstvo. Jachting je jeden z nejkrásnějších sportů. Přesvědčí vás o tom i záběry ze západoněmeckého Kielu. Velká cena Československa se stala letos kořistí Australana Erica Hintona. Náš fejeton vás poučí, jak si zajistit auto před krádeží.

Čtvrtek 8.12.

Slovenské národní povstání: Reportáž z oslav patnáctého výročí. Veselé dožínky slavili družstevníci v Rakvicích na Břeclavsku. 35 000 tun uhlí leží na haldách v západoněmeckém městě Pepibergu.


Kancléř NEIN se zúčastnil revanšistického shromáždění v Kolíně nad Rýnem.

Katastrofa: Horní Rakousko a Bavorsko postihly největší záplavy od roku 1846. Uragán, který se přehnal nad Havají, dosáhl rychlosti 150 km za hodinu. Čtvrt milionu lidí bez přístřeší zůstalo po živelných pohromách na Tchaj-wanu. Šest a půl tuny třaskavin vybuchlo v americkém městě Roseburgu. Bambus roste ve slovenské obci Mlyňany.


Šestnáct svazaček na skútrech skončilo okružní jízdu republikou.

Tisk na skle je novým nápadem pracovníků podniku Obalové a lisované sklo v Horské Bystrici u Teplic. 6D: pořadatelé i závodníci se připravují na letošní Šestidenní. Dorosteneckým přeborníkem v tenise se stalo družstvo Spartaku Motorlet.

Pátek 9.12.

Brány BVV se otevřely prvním návštěvníkům. Ve Svitu v Gottwaldově vyrábějí boty už 65 let. Pozdrav z prázdnin je z pionýrského tábora E. Thälmanna v Jankově u Votic. Autocamping sovětských pracujících u Černého moře. Severní pól 7 se ruší a sovětští polárníci zakládají novou stanici Severní pól 8. Slavnou Devátou symfonii L. van Beethovena poprvé v Číně zahrál Ústřední filharmonický orchestr. Dva živly, které se vždy přitahovaly. O dětech a vodě u nás i v NDR.

Sobota 10.12. Československý filmový týdeník 1961 (862/2380) jak byl promítán v kinech přesně před padesáti lety:

Štafeta míru: na hranicích ČSSR-SSSR. Na stavbě: nové tlakové plynárny v Úžině. V brněnském výzkumném ústavu: zkoušejí vliv záření na živé organismy. Sluneční pec: postavili v jugoslávském městě Piranu. Obrovský požár: na francouzském naftovém území v Africe. "Dělový král": a 150 let Kruppových závodů. Na Kubě: vychovávají mladé lidi v novém typu školy. Na našich školách: budou studovat mladí Kubánci.V kopané jsme zvítězili nad Skotskem: cesta do Chile otevřena.

Náš fejeton: Architekt Josef Svoboda a naše současná scénografie. Výstavba Kyjeva: Sovětští budovatelé řeší bytový problém. O našem stavebnictví: Kriticky i pochvalně.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz a NHA (Národní házenkářský archiv)

VLADIMÍR SALČÁK
ŽUDr.(Života university dochtor) Vladimír Pedro Salčák, herec, publicista, sportovní historik

obrázek
obrázek
obrázek
 
obrázek
obrázek
 

Komentáře


alvinrr napsal(a)
12.2.2019 09:31 | 112.206.154.*

That was very long time ago. I'm glad that you kept your pictures and recordings.

Visit my website free hunting games.

Zimmerman napsal(a)
17.11.2018 13:12 | 171.49.131.*

very good and interesting, I appreciate your work. cider ios emulator apk diskdigger pc download mi account unlock tool free download

debt income napsal(a)
18.9.2018 10:13 | 77.68.40.*

Love what you're doing here guys, keep it up! www.debt-to-income.comNapsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

1.12.2011

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>