Claudio Rossi - italský gastronomický specialista a majitel uherskohradišťské restaurace Ristorante Hotel Maxi – vám v tomto díle nabídne recept na typicky italské jídlo – škeble po neapolsku.„Příprava tohoto pokrmu je nejtypičtější pro Neapol a okolní kraj. U nás bychom tento pokrm zařadili spíše mezi polévky,“ říká Rossi a dodává, že takový pokrm nemusí být výsadou jen renomovaných restaurací, ale zvládne jej i kulinářský laik.

Příprava porcí pro čtyři osoby:
2 stroužky česneku
bílé pečivo
kytička petrželky
2 kg škeblí (slávek)
mletý pepř
5-6 lžic olivového oleje
600 g loupaných rajčat (lze použít i konzervu)

Postup:
Na oleji orestujeme celý česnek a zalijeme rajčaty. Opepříme podle chuti, ale nesolíme. Claudio Rossi přidává do pokrmu estragon, tymián, máslo a ¼ litru suchého bílého vína. Krátce povaříme, abychom dosáhli hustější konzistence polévky. Slávky si zatím dobře omyjeme ve studené vodě, zbavíme je všech nečistot a „fousků“. Poté je vložíme do hotové polévky a povaříme 3-5 minut. Znamením uvaření škeblí je jejich samovolné otevření. Hotové jídlo rozdělíme do talířů, posypeme větším množstvím petržele a podáváme s opečeným pečivem potřeným olivovým olejem.

Několik rad na závěr:
Škeble, které zůstanou uzavřené, nikdy neotvíráme, většinou nejsou poživatelné.
Claudio Rossi k pokrmu nedoporučuje jako obvykle víno, ale kvalitní české pivo, nejlépe 12°.
Slávky nejlépe chutnají, pokud se neohlížíte a použijete k jejich konzumaci ruce a pečivem vysajete zbylou šťávu, případně ji vypijete.

obrázek
 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

5.3.2012

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

11.2.2013

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

?>
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.
Nacházíte se v archivní části webu, aktuální verze je nyní zde.