18.3.2011 | Tip na výlet

Naleziště s názvem Špitálky stojí v Sadech (místní části Uherského Hradiště) na tzv. sadské ostrožně. Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Spatřit zde můžete zrekonstruovaný půdorys kostela s nedalekou křtitelnicí. Archeologický výzkum zde probíhal v letech 1959–1963 pod vedením Viléma Hrubého.


Byly při něm objeveny pozůstatky neopevněného dvorce církevně – mocenského charakteru. Venku i uvnitř církevních staveb pak bylo nalezeno 87 hrobů z průběhu 9. století, mnohdy s bohatými milodary. Na tomto místě dle archeologů dále stálo i dvanáct srubových staveb, v nich žili a v dílnách pracovali řemeslníci a jejich rodiny, nechyběla zde ani studna. Další objevená stavba srubové konstrukce mohla sloužit jako shromaždiště a třeba i místo pro výuku kněží. Podle nalezených předmětů (olověný křížek s řeckým liturgickým nápisem, pisátka (/tzv. stily/ apod.) se lokalita často klade do souvislosti s působištěm představitelů byzantské misie. Tato lokalita taky bývá často označována jako místo posledního odpočinku knížete Svatopluka.

Pod lokalitou můžete vidět památník starého židovského hřbitova, který byl hradišťskou židovskou komunitou obnoven počátkem 80. let 19. století a zničen wermachtem v roce 1943.GPS souřadnice: N 49 03.517 E 17 28.170

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

18.3.2011

manažerku PR v Diakonii ČCE – středisku CESTA 

16.4.2012

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

?>