18.3.2011 | Tip na výlet

Naleziště s názvem Špitálky stojí v Sadech (místní části Uherského Hradiště) na tzv. sadské ostrožně. Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Spatřit zde můžete zrekonstruovaný půdorys kostela s nedalekou křtitelnicí. Archeologický výzkum zde probíhal v letech 1959–1963 pod vedením Viléma Hrubého.


Byly při něm objeveny pozůstatky neopevněného dvorce církevně – mocenského charakteru. Venku i uvnitř církevních staveb pak bylo nalezeno 87 hrobů z průběhu 9. století, mnohdy s bohatými milodary. Na tomto místě dle archeologů dále stálo i dvanáct srubových staveb, v nich žili a v dílnách pracovali řemeslníci a jejich rodiny, nechyběla zde ani studna. Další objevená stavba srubové konstrukce mohla sloužit jako shromaždiště a třeba i místo pro výuku kněží. Podle nalezených předmětů (olověný křížek s řeckým liturgickým nápisem, pisátka (/tzv. stily/ apod.) se lokalita často klade do souvislosti s působištěm představitelů byzantské misie. Tato lokalita taky bývá často označována jako místo posledního odpočinku knížete Svatopluka.

Pod lokalitou můžete vidět památník starého židovského hřbitova, který byl hradišťskou židovskou komunitou obnoven počátkem 80. let 19. století a zničen wermachtem v roce 1943.GPS souřadnice: N 49 03.517 E 17 28.170

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

18.3.2011

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>