18.3.2011 | Tip na výlet

Naleziště s názvem Špitálky stojí v Sadech (místní části Uherského Hradiště) na tzv. sadské ostrožně. Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Spatřit zde můžete zrekonstruovaný půdorys kostela s nedalekou křtitelnicí. Archeologický výzkum zde probíhal v letech 1959–1963 pod vedením Viléma Hrubého.


Byly při něm objeveny pozůstatky neopevněného dvorce církevně – mocenského charakteru. Venku i uvnitř církevních staveb pak bylo nalezeno 87 hrobů z průběhu 9. století, mnohdy s bohatými milodary. Na tomto místě dle archeologů dále stálo i dvanáct srubových staveb, v nich žili a v dílnách pracovali řemeslníci a jejich rodiny, nechyběla zde ani studna. Další objevená stavba srubové konstrukce mohla sloužit jako shromaždiště a třeba i místo pro výuku kněží. Podle nalezených předmětů (olověný křížek s řeckým liturgickým nápisem, pisátka (/tzv. stily/ apod.) se lokalita často klade do souvislosti s působištěm představitelů byzantské misie. Tato lokalita taky bývá často označována jako místo posledního odpočinku knížete Svatopluka.

Pod lokalitou můžete vidět památník starého židovského hřbitova, který byl hradišťskou židovskou komunitou obnoven počátkem 80. let 19. století a zničen wermachtem v roce 1943.GPS souřadnice: N 49 03.517 E 17 28.170

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

18.3.2011

V úterý 26. února a ve čtvrtek 28. února bude z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy v centru Uherského Hradiště přerušena dodávka elektrické energie. V úterý 26. února je přerušení naplánováno na dobu od 7.30 do 10.30 hodin, ve čtvrtek 28. února pak na dobu od 7.30 do 15.30 hodin. Seznam míst, kterých se vypnutí elektrické energie týká, najdete na Úřední desce na webovém portále města Uherské Hradiště.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>