16.11.2011 | Tři otázky pro...

místostarostu městyse Buchlovice, který vzpomíná na události kolem 17.11.1989
Co se Vám jako první vybaví, když se řekne „17. listopad 1989 v Uherském Hradišti“?


Jako někdejší každodenní posluchač Rádia Svobodná Evropa a zájemce o dění kolem sebe jsem očekával převratové události, které se tehdy už odehrávaly v sousedních zemích. Je to již přes dvacet let, ale i přesto si dobře vzpomínám na dění bezprostředně po 17. listopadu 1989 v Uherském Hradišti, kde jsem byl tehdy zaměstnaný. Vzpomínám na první schůzku některých pracovníků našeho závodu a taky třeba na to, jak jsme si nechali podepisovat propustku u pana ředitele, abychom se mohli zúčastnit manifestačního setkání na dnešním náměstí T. G. Masaryka. V této souvislosti se mi také vybavuje, v jakých jednoduchých podmínkách vznikal náš závodní transparent, který pak na náměstí z dálky upozorňoval, že jsme tu i my. Nemohu zapomenout i na to, jak se mnozí lidé z mého blízkého okolí rychle přizpůsobovali nastalým poměrům, aby se zavčas a opět zařadili do té "správné" fronty, zahazovali rudé legitimace a přesvědčovali své okolí, že „já nic, to ti druzí; musel jsem...“ atd. Bylo to tragikomické, ale časy se v tomto nikdy nezmění...


Jak došlo k tomu, že jste se podílel na vzniku a distribuci novin s názvem Ilegální demokracie?


K samizdatovému občasníku Ilegální demokracie jsem se dostal vlastně skoro náhodou přes kamarády, s nimiž jsem byl naladěn, jak se říká, na stejnou notu. Občasník vznikl mezi řadovými zaměstnanci Slováckého divadla a přispívali do něj např. student medicíny, notář, kulisák, dělník, referent, fotograf, ale nebyli to jen samí muži. Je zajímavé, že jsme se jako redakční kolektiv, mohu-li to tak nazvat, nikdy všichni společně nesetkali. Protože jsme psali pod pseudonymy a pod zkratkami, dodnes u několika dopisovatelů nevím, kdo se pod těmi šiframi „skrýval“.
A ještě snad něco: I když zní název Ilegální demokracie, která se dočkala hned několika ročníků, bůhvíjak politicky, politikou se až tak moc nezabývala. Jejím obsahem bylo spíše kulturní dění, reflexe doby, nadsázka, které doplňovaly komix, básně a jiné.


Máte i dnes někdy chuť opět proti něčemu demonstrovat?


Se současností jsem, jako většina lidí, více nespokojen než spokojen. Dění kolem střídajících se vládních garnitur současného režimu už ani nesleduji. Přestal jsem kupovat denní tisk a na televizi si doma už nikdo ani nevzpomene. V něčem to může připomínat vzpomínaný život v ulitě, praktikovaný mnohými v 70. a 80. létech minulého století. To ale zdaleka neznamená, že bych se nezúčastňoval apolitického dění na veřejnosti. Právě naopak. Musím říct, že jsem rád, že ještě žije spousta lidí, kteří jsou nezištní, slušní, mají upřímný a čistý životní smysl a řídí se vlastními nezmanipulovanými názory. A jsou to taky mladí lidé. Právě v nich vidím naši budoucnost a světlo na cestě ze současného všeobecného marasmu, v němž se naše konzumní společnost ocitla. Podíl na tom nemají však jenom politici, ale všichni, co tu žijeme.
Ptáte se, zda bych šel proti něčemu demonstrovat? Nepřemýšlel jsem o tom. Demonstrací a petic je dnes už tolik, že vlastně ztrácejí veškerý smysl. Kdybych byl ale přesvědčený, že to má opravdu smysl a že je velká naděje něco změnit k lepšímu, asi bych se dlouho nerozpakoval…

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

16.11.2011

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>