16.11.2011 | Tři otázky pro...

místostarostu městyse Buchlovice, který vzpomíná na události kolem 17.11.1989
Co se Vám jako první vybaví, když se řekne „17. listopad 1989 v Uherském Hradišti“?


Jako někdejší každodenní posluchač Rádia Svobodná Evropa a zájemce o dění kolem sebe jsem očekával převratové události, které se tehdy už odehrávaly v sousedních zemích. Je to již přes dvacet let, ale i přesto si dobře vzpomínám na dění bezprostředně po 17. listopadu 1989 v Uherském Hradišti, kde jsem byl tehdy zaměstnaný. Vzpomínám na první schůzku některých pracovníků našeho závodu a taky třeba na to, jak jsme si nechali podepisovat propustku u pana ředitele, abychom se mohli zúčastnit manifestačního setkání na dnešním náměstí T. G. Masaryka. V této souvislosti se mi také vybavuje, v jakých jednoduchých podmínkách vznikal náš závodní transparent, který pak na náměstí z dálky upozorňoval, že jsme tu i my. Nemohu zapomenout i na to, jak se mnozí lidé z mého blízkého okolí rychle přizpůsobovali nastalým poměrům, aby se zavčas a opět zařadili do té "správné" fronty, zahazovali rudé legitimace a přesvědčovali své okolí, že „já nic, to ti druzí; musel jsem...“ atd. Bylo to tragikomické, ale časy se v tomto nikdy nezmění...


Jak došlo k tomu, že jste se podílel na vzniku a distribuci novin s názvem Ilegální demokracie?


K samizdatovému občasníku Ilegální demokracie jsem se dostal vlastně skoro náhodou přes kamarády, s nimiž jsem byl naladěn, jak se říká, na stejnou notu. Občasník vznikl mezi řadovými zaměstnanci Slováckého divadla a přispívali do něj např. student medicíny, notář, kulisák, dělník, referent, fotograf, ale nebyli to jen samí muži. Je zajímavé, že jsme se jako redakční kolektiv, mohu-li to tak nazvat, nikdy všichni společně nesetkali. Protože jsme psali pod pseudonymy a pod zkratkami, dodnes u několika dopisovatelů nevím, kdo se pod těmi šiframi „skrýval“.
A ještě snad něco: I když zní název Ilegální demokracie, která se dočkala hned několika ročníků, bůhvíjak politicky, politikou se až tak moc nezabývala. Jejím obsahem bylo spíše kulturní dění, reflexe doby, nadsázka, které doplňovaly komix, básně a jiné.


Máte i dnes někdy chuť opět proti něčemu demonstrovat?


Se současností jsem, jako většina lidí, více nespokojen než spokojen. Dění kolem střídajících se vládních garnitur současného režimu už ani nesleduji. Přestal jsem kupovat denní tisk a na televizi si doma už nikdo ani nevzpomene. V něčem to může připomínat vzpomínaný život v ulitě, praktikovaný mnohými v 70. a 80. létech minulého století. To ale zdaleka neznamená, že bych se nezúčastňoval apolitického dění na veřejnosti. Právě naopak. Musím říct, že jsem rád, že ještě žije spousta lidí, kteří jsou nezištní, slušní, mají upřímný a čistý životní smysl a řídí se vlastními nezmanipulovanými názory. A jsou to taky mladí lidé. Právě v nich vidím naši budoucnost a světlo na cestě ze současného všeobecného marasmu, v němž se naše konzumní společnost ocitla. Podíl na tom nemají však jenom politici, ale všichni, co tu žijeme.
Ptáte se, zda bych šel proti něčemu demonstrovat? Nepřemýšlel jsem o tom. Demonstrací a petic je dnes už tolik, že vlastně ztrácejí veškerý smysl. Kdybych byl ale přesvědčený, že to má opravdu smysl a že je velká naděje něco změnit k lepšímu, asi bych se dlouho nerozpakoval…

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

16.11.2011

V neděli 17. února 2013 se v popovickém Amfíku Bukovina koná od 14.30 do 18 hodin v pořadí druhé ROLLER DISCO. K jízdě na in-linech i bruslích dvouřadých bude ve vytápěné hale stylově vyhrávat hudba. Dále bude možno zakoupit teplé nápoje a další občerstvení. Vstup na dráhu vás přijde na 30 korun. 

24.8.2012

Na vinařských slavnostech v Polešovicích konajících se v sobotu 25. srpna 2012 v multifunkčním zařízení při místní základní školy proběhne v sobotu 25. srpna 2012 mimo jiné i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2012“. Dále je do areálu připraven bohatý kulturní program, degustace všech vín přihlášených do soutěže či ochutnávka potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a BIO vín. 

?>