14.3.2012 | Tři otázky pro...

autora iniciativy za lepší MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a KunovicíchCo stojí za zrodem této iniciativy?

Iniciativa vznikla vlastně trochu náhodou. Já osobně jsem vždycky byl dopravní fanda a v posledních letech se má záliba prohloubila. Vždy, když jsem byl v nějakém jiném městě než Hradišti, tak jsem si všímal, jak tam městská hromadná doprava funguje. A po návratu do Hradiště jsem byl pokaždé zklamaný z toho, že to v našem souměstí nemůže fungovat podobně, ale nic víc jsem s tím nedělal. V duchu jsem si jen říkal, že se nemůžeme rovnat s městy jako Praha, Olomouc nebo třeba Zlín, přece jen jsou to města trochu jiných kategorií. Ale později jsem poznal, jak funguje MHD například ve Znojmě, Přerově, České Lípě, Táboře, Příbrami, Třebíči, Mariánských Lázních, Vsetíně, Mladé Boleslavi… no mohl bych vyjmenovat prakticky všechna česká města s podobným nebo i mnohem nižším počtem obyvatel. A tehdy mi bylo jasné, že s dopravou v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích je skutečně něco v nepořádku.

Netvrdím, že v jiných městech není co zlepšovat – to nepochybně je, ale na naši úroveň dosáhne málokteré. MHD v našem souměstí totiž nevykazuje moc známek ryze městského provozu, podobá se spíše příměstské dopravě. Linkové vedení podléhá mnoha výjimkám, spousta spojů jezdí nepravidelně, četnost zastávek v centru města je žalostná (máme tu vlastně jen autobusové nádraží a kolem něj nic – to je jinde nevídané). Na zastávkách se neobjevují dopravní schémata, autobusy jsou přidělovány chaoticky, na jízdní řády na zastávkách aby si vzal člověk lupu a než z nich vyčte, po jaké trase zrovna onen konkrétní spoj jede, autobus klidně i ujede. O víkendu nemáte šanci se kamkoli v rámci našich tří měst za pomoci MHD dostat. Správný městský provoz musí být co nejvíce pravidelný a přehledný, aby se na něj lidé mohli spolehnout.

To vše mě začátkem roku 2011 vedlo k tomu, abych začal psát dokument „Návrh na zlepšení MHD“. Ovšem uvědomil jsem si, že jednotlivec může těžko něco tak rozsáhlého prosadit, a tak jsem se koncem roku spojil s několika přáteli, napadlo nás, že aby se něco pohnulo, je do toho potřeba zapojit i veřejnost, a tak trochu samovolně vznikla naše iniciativa.

Co je cílem iniciativy?

Chceme docílit toho, aby městská hromadná doprava v našich městech nebyla na okraji zájmu politiků a veřejnosti, jako je tomu doposud. A pak také samozřejmě usilujeme o to, aby se postupně zlepšovala ze všech možných hledisek, nejlépe podle návrhů na našich stránkách, ale v žádném případě se nebráníme diskusi a alternativním řešením problémů, na které poukazujeme. Jen nechceme, aby MHD nadále stagnovala. Město Uherské Hradiště vynaložilo v poslední době obrovské prostředky do zpoplatnění parkování, stále staví další a další parkoviště v centru, ale získané peníze nijak neinvestovalo do posílení provozu MHD. Podařilo se nám zjistit, jakou roční částku na provoz MHD platí v přepočtu na jednoho obyvatele radnice 45 českých měst s počtem obyvatel nad 20 000 – a výsledek zjištění byl více než šokující. Uherské Hradiště skončilo na posledním místě, platí pouze 70 Kč. Pro srovnání druhý nejhorší Žatec platí 170 Kč, přitom průměrná částka v ČR je téměř 800 Kč – a to byla ze srovnání záměrně vynechána čtyři nejlidnatější města. Čím si to tedy právě občané Uherského Hradiště, Starého Města a Kunovic zasloužili, že se na nich tak okatě šetří? Přitom nedostatek peněz v městských pokladnách jistě není takovým problémem. Například Uherské Hradiště v posledních letech investovalo do mnoha projektů, proti nimž jako takovým nic nemáme, jen jsou přínosné pouze pro mizivé procento obyvatel, zatímco rozvoj MHD by prospěl naprosté většině obyvatel. Ale už nechci jen kritizovat, iniciativa vznikla především proto, aby přicházela s realistickými a propracovanými řešeními – dokonce na mnoho z nich nemusí města ani dopravce vynaložit ani korunu, stačí jen odhodlání něco dělat.

Jakým způsobem se může zapojit běžný občan?

Možností je mnoho. Rád bych poprosil každého, komu není kvalita života v souměstí lhostejná, aby si našel chvíli čas a přečetl si sekci „Kritika a návrhy řešení“ na našich stránkách www.mhduh.cz. Možná se může zdát, že je text dlouhý a málo stravitelný, ale máme takovou zkušenost, že když si nějaký občan tohle vše přečetl, pro problematiku se téměř vždy nadchl a donutilo ho to k přemýšlení. Za poslední měsíc jsme také dostali mnoho e-mailů od dopravních odborníků, kteří nám jednoznačně vyjadřují podporu, teď je tedy potřeba, aby se k iniciativě připojila i neodborná veřejnost. Zaujmou-li vás texty na našem webu, podepište prosím petici v sekci „Podpořte iniciativu“, přidejte se k iniciativě na Facebooku a Google+, vyjádřete váš názor na stránce „Diskuse“ a hlavně prosím šiřte povědomí o problému dál mezi příbuzné a známé všemi způsoby. Nejdůležitější je nebýt pasivní, jedině tak se dá něco změnit. A v možnostech, jak se zapojit, neklademe žádné meze. Pokud někoho napadne jakýkoli jiný způsob, ať se určitě ozve e-mailem. Například v Chrudimi panovala ještě před rokem podobná situace jako u nás, ale iniciativa občanů dokázala do konce roku zlepšit tamní MHD k nepoznání; totéž se stalo před pár lety v České Lípě. To už je ode mě vše; pokud jste dočetli až sem, chtěl bych za celý tým www.mhduh.cz poděkovat za váš čas a popřát hezký den. Společně dokážeme mnoho!

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

14.3.2012

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

11.2.2013

Je plesová sezóna a tož sme sa vypravili na hasičský. Jak sme sa oblékali, tož můj muž naráz pravil, že už to tak dalej nejde, že sa už pomáli nevejde do plesového obleka a že mosí schudnút. Tož sláva, pomyslela sem si, lebo aj mně by sa nějaká dietka zešla. Po cestě sme vymýšlali, jaké jídla budeme vařit a bez kerých sa budeme moset obejít.

?>