1.6.2011 | Tři otázky pro...

vedoucího kunovického Domova pro osoby se zdravotním postižením Na Bělince
Co se Vám v poslední době z profesního hlediska nejvíce honí hlavou? Co Vás těší? Co naopak ne ?

Hlavou se mi v poslední době honí spousta myšlenek: kde sehnat peníze, jak vyřešit to či ono, proč máme několik nemocných klientů atd., prostě všednodenní problémy. Ale také jedna zásadní, a to kam vlastně sociální služby v této politicky i ekonomicky chaotické republice mají směřovat. Jestli se vůbec a tedy jak chceme postarat o třeba od narození velmi těžce postižené spoluobčany. Netěší mne skutečnost, že ti, ke kterým byl osud velmi krutý, se dostávají na samý okraj zájmu. A spolu s nimi i pracovníci (tedy spíše pracovnice), kteří o ně pečují. Bohužel to tak bývá, že když se nedostává prostředků, ubere se obvykle těm, kteří jich mají nejméně. A kteří se nebudou až tak bránit. Naopak přibývá formulářů, hlášení, mnohdy nesmyslných dotazníků či hodnotících zpráv, které se často svým významem překrývají. A na vlastní práci zbývá stále méně času i chuti. Úřad je prostě úřad. Ale co, vždyť podle tvrzení našich předních politiků je byrokracie na tvrdém ústupu. Jenom jsme si toho asi nestačili všimnout.
Ale jsou i věci, které mě těší a utvrzují v tom, že tato práce má smysl.Třeba spokojenost našich "děcek", které ji třeba nemohou vyjádřit jinak než vděčným pohledem nebo silnějším stiskem ruky. A také řada skvělých lidí, se kterými jsem se setkal. Ať už spolupracovníků nebo těch, kteří nás neváhají sponzorsky podpořit, byť ve sportu nebo showbyznysu by se určitě zviditelnili lépe. Nebo nás jen tak navštíví, potěší pár slovy či pozvou k sobě na návštěvu. A rovněž mě těší skutečnost, že se nám snad daří zapojovat naše klienty do běžného života v obci i jejím okolí. Že už na ně není ve většině případů pohlíženo jako na lidi, kteří by měli být od okolního světa spíše izolováni, jak tomu bylo ještě v nedávné minulosti.


Co Vás z profesního hlediska výhledově čeká?

V nejbližších měsících nás čeká hlavně dokončení nové přístavby zahrnující dvoupodlažní objekt s 11 dvoulůžkovými pokoji a příslušenstvím, nové skladovací prostory a spojovací krček mezi hlavní budovou a hospodářským objektem. Vše financuje Zlínský kraj v rámci projektu „Zlepšení kvality bydlení“. I když mi není zatím jasné finanční krytí provozu tohoto nového díla – v rozpočtu sociálních služeb Uherské Hradiště chybí oproti loňsku 10 milionů korun – věřím, že projekt přispěje ke zkvalitnění prostředí i poskytovaných služeb u nás Na Bělince.


Kdybyste mohl, co byste v Uherském Hradišti (případně v regionu) změnil jako první?

Nejen v Uherském Hradišti, případně v našem regionu, ale v celé republice je nutné nastavit pravidla pro účelné a smysluplné fungování systému sociálních služeb. Není přece možné, aby tato oblast fungovala v každém kraji jinak (pěkně každý na svém písečku) a příslušné ministerstvo nemělo vymezenou jednoznačnou koncepci a strategii rozvoje. Ale to je v současnosti asi problém takřka všech resortů. Zdá se mi, že tady totiž chybí politická vůle, aby to fungovalo.

 

Napsat komentář

Vaše jméno:

Text komentáře:
opište text z obrázku:

1.6.2011

Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

21.2.2013

  • rodinné centrum Akropolis hledá dobrovolníky kteří by chtěli této neziskové organizaci pomoci a zároveň se něco nového přiučit (péče o děti, propagace a výzdoba centra, pořádání akcí, klubová činnost atd.)? 
  • v neděli 24. února 2013 se v Klubu kultury koná od 15 hodin Nedělní čaj s UH SENIOR BANDEM? 
  • tradiční benefiční Kloboukový bál Diakonie ČCE - střediska CESTA se letos uskuteční v sobotu 23. března 2013 v sále uherskohradišťské Reduty? 

?>