16.4.2012 | Domácí kutil radí

Po delší době Vás všechny na Slovácku srdečně zdravím a přicházím s novým tématem určeným právě pro Vás. Stejně jako já okolo sebe určitě hromadíte různé krabičky, přístroje a jiná zařízení, jež pro naši pohodlnost ovládáme dálkovým ovladačem. Proto se nám může stát, že v nepřeberné hromadě „ovládátek“, která se nám na konferenčním stolku kupí, nemůžeme najít ten správný. V lepším případě ho tedy najdeme, ale on si postaví hlavu a nefunguje. Mnohokrát jsem se již setkal s dotazem, jak nastavit levnější typy univerzálního dálkového ovládání, které bylo zakoupeno v supermarketech, u různých vietnamských trhovců apod.

25.11.2011 | Domácí kutil radí

Vážení příznivci mého sloupku, určitě jste si nemohli nepovšimnout mediálně publikovaného postupného zákazu prodeje klasických žárovek. Dovolte mi, abych bez použití různých tabulek a srovnávání, jež jsou všude k mání, vyjádřil svůj vlastní názor na tuto problematiku. Podle mého zjištění je světlo vydávané klasickými žárovkami pro většinu z nás to nejpříjemnější a nejpřijatelnější pro naše oči. Čím tedy klasickou žárovku nahradit? Přiznám se, že jsem si, ostatně jako většina z vás, zásobu těchto žárovek udělal. Ale i ty jednou dojdou, a tak jsem začal se srovnáváním. Projdeme si celý byt či dům.

14.7.2011 | Domácí kutil radí

V posledním článku jsem trošku volnější formou nastínil problém cirkulace tepla přes vnitřní schodiště do patra. Jak bylo již řečeno, schodiště vyúsťuje průchodem o rozměru 1 x 0,75 m. Pokud tedy dole zatopím v krbu a nahoře je chladno, tak díky fyzikálním zákonům, kdy chladný vzduch je těžší a tlačí shora na teplý, se teplo nahoru nedostane. Moje řešení je následující. Ještě podotýkám, že v krbu nemám vložku a nejsou zde možné další stavební zásahy pro rozvod tepla v trubkách.

24.5.2011 | Domácí kutil radí

Možná bych měl o sobě říci, že se ze mě stal vášnivý chatař. Idea víkendových odpočinkových chvil se však velmi brzy rozplynula, zahalená do štiplavého kouře, oblečení nasyceno zplodinami hoření a ostatních starostí spojených s tak jednoduchou věcí, jako je rozdělání ohně v krbu. Bláhově jsem si myslel, že stačí škrtnout sirkou a přikládat. Teplo tím vzniklé se bude rozpínat a vše se za chvíli krásně a příjemně prohřeje. Leč opak byl pravdou.

19.2.2011 | Domácí kutil radí

Je páteční večer a v televizi běží napínavý film. Nervozita stoupá, na stole jsou rozsypané chipsy, rozpitá láhev vína a s napětím očekáváme rozuzlení a happy-end. Policejní komisař právě zvedá ruku k určení pachatele.... ticho. Televize najednou zhasla. Proč právě já? Smutné zvolání. Ale nepropadejme panice. Sice asi přijdeme o konec filmu, leč s největší pravděpodobností o televizi ne.

Potřebuji přece vyvrtat jen pár děr, mám si kvůli tomu kupovat novou vrtačku? To je otázka, kterou si klade určitě hodně z Vás. Můj názor? Ano, koupit. Nemusíme přece utratit celou výplatu, abychom se stali majiteli kvalitního ručního nářadí, a navíc odpadne trapné obcházení sousedů a známých s prosbou o jeho zapůjčení.

11.1.2011 | Domácí kutil radí

Pokud navštěvujete mé stránky, asi Vám neuniklo, že nejvíce problémů v domácnosti působí myčka nádobí. Před pár lety jsme ještě ani nevěděli, co to myčka vlastně je, a dnes se bez ní už prakticky neobejdeme. Vidím to z reakcí čtenářů, kteří mě žádají o pomoc při vyřešení problému.

10.12.2010 | Domácí kutil radí

Přišla zima. Mnozí z nás používají k řezání palivového dřeva řetězovou pilu, k prohrnování sněhových závějí motorové pluhy a ti sněhem více zapadlí sněhové motorové frézky. V dnešní kapitole se podíváme na údržbu benzínových dvoutaktních motorů těchto našich pomocníků.

29.11.2010 | Domácí kutil radí

Blíží se vánoční svátky a do toho všeho shonu nás čekají spousty návštěv zvaných, ale co si budeme povídat, i těch méně očekávaných. A naše podlaha v obývacím pokoji už nevypadá moc reprezentativně. Co s tím?

?>