Nedá mi, abych se s Vámi nepodělil o svou první delší návštěvu v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí. Jsou to už léta nazpět, kdy mě moje přítelkyně, jež zde strávila dětství, pozvala na proslulé slovácké Slavnosti vína. Ač sám mám kořeny na Hodonínsku a Kyjovsku, tak můj vztah k požitkům těchto krajů byl vždy chladnější. Co já tam vlastně budu dělat? Víno? Slivovice? No ani náhodou.

Slunečné jarní počasí nutí k lehčí stravě a ne vždy se musí jednat jen o zeleninové pokrmy. V dnešním receptu poskytne Claudio Rossi, specialista na gastronomii a majitel hradišťského Ristorante Hotel Maxi, návod na přípravu rizota na italský způsob.

Zkuste si někdy všimnout, čeho všeho se na nás mladých dopustila dnešní uspěchaná doba. Namísto obědů sendviče, namísto milostných dopisů SMSky, namísto spánku hektolitry kávy. A namísto klidného šťastného života honba za společenskou prestiží, honba za dobrým pracovním místem a vysokým platem, ale hlavně štvanice za univerzitním titulem. Proč? To je přece jasné. Všichni totiž moc dobře vědí, že bez vysoké školy nemáte v budoucnu žádnou šanci.

Claudio Rossi - italský gastronomický specialista a majitel uherskohradišťské restaurace Ristorante Hotel Maxi – vám v tomto díle nabídne recept na typicky italské jídlo – škeble po neapolsku.

Italský gastronomický specialista a majitel uherskohradišťské restaurace Ristorante Hotel Maxi Claudio Rossi není jen odborníkem na typická italská jídla, ale i na různé způsoby přípravy ryb. V dnešním díle představí recept na přípravu tuňáka, jehož typickou chuť citlivě doplní pečlivě vybrané bylinky. Claudio Rossi připomíná, že výhodou tohoto receptu je časová nenáročnost a pokrm se přitom hodí i ke slavnostním příležitostem.

Když se před pár dny potvrdila novinářská několikatýdenní šuškanda, že se televizi Prima podařilo výměnou vysílací licence ze svého vysílání vystrnadit regionální studia v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Zlíně a Hradci Králové, málem mne ovládl takový ten přiblblý pocit zmaru. TV Prima se rozhodla koncem loňského roku vrátit původní vysílací licenci na svůj hlavní kanál a nahradila ho novým povolením na kanál Prima Family. RTA se až do konce roku v regionech připojovala do vysílání „hlavní“Primy, což jí umožňovaly podmínky z původní vysílací licence TV Prima. V RTA se nyní propouští a studia se začínají likvidovat. A ten pocit zmaru? Pro RTA jsem před pěti lety natočil téměř dvě desítky dvacetiminutových dokumentů se zajímavými osobnostmi a ty brzy z éteru zmizí, neboť webové stránky RTA, na kterých jsou dokumenty uloženy, po zániku studií zmizí též. Obnovenou premiéru měly na tomto webu v létě, dnes tedy první derniéra.

Původ vzniku tohoto receptu lze dopátrat až u kořenů neapolské kuchyně, která se datuje do řecko-římských dob. Tehdejší kuchyně se pyšnila rozmanitostí surovin v podobě darů země i moře. Dnešní známé „frutti di mare“ (dary moře) prošly postupem času samozřejmě svým vývojem a existuje několik způsobů přípravy této známé pochoutky. Nové recepty vznikají i v hradišťské restauraci Claudia Rossiho, přizpůsobují se nárokům zákazníků, a proto některé z původních receptů zažívají malou revoluci. Není tomu jinak ani u receptu na tagliatelle frutti di mare. Způsob, který odborník na gastronomii Claudio Rossi popisuje, je jeho vlastní.

Příprava kuřete na pomerančích je v gastronomických kruzích méně obvyklá, známější je spíše kachna na pomerančích. Tento masitý pokrm je typický pro období Vánoc a další zimní období. Specialista na gastronomii a provozovatel restaurace Hotel Maxi Ristorante v Uherském Hradišti Claudio Rossi ale upozorňuje, že se nejedná o novinku moderní doby. Recept má původ v Toskánsku. Slávu a věhlas získal tento pokrm již za dob Kateřiny Medicejské, která si jej nechala připravit i na svou svatbu s Enricem II. Popularita kachny na pomerančích se rychle rozšířila ve Francii, ale také v Itálii, odkud pochází.

27.12.2011 | Hradišťané blogují

Podobně vyhlášenou italskou specialitou jakou je minule představený dezert tiramisu je boloňská omáčka známá též jako ragú. „Vznik této masové pochoutky sahá až do středověku, a váže se především k oblasti Boloně,“ připomíná majitel hradišťské restaurace Hotel Maxi Ristorante a odborník na gastronomii Claudio Rossi. Recept na vyhlášenou pochutinu vznikl v majetných boloňských rodinách a pochází od renomovaných mistrů kuchařského cechu z Francie, odkud pochází i název "ragú".

14.12.2011 | Hradišťané blogují

Na den přesně si před čtvrtstoletím zahrály československé házenkářky finále světového šampionátu. Dva roky na to mohl tým vedený Hradišťanem Jiřím Zerzáněm (a před i po osmiletém reprezentačním angažmá zlínským trenérem) hrát finále olympijského turnaje a pověsit si na krk znovu cenné medaile. Reprezentantky tehdy ještě společného státu nakonec vybojovaly na olympiádě páté místo, když je o zasloužené finále připravil podvod korejských pořadatelů dodatečnou změnou pravidel o pořadí ve skupinách (!). Pětadvacáté výročí úspěchu možná cennějšího než byl titul mistryň světa z roku 1957 přešumělo za nulového zájmu sportovních médií včetně odborného časopisu Českého svazu házené Handball Plus. A to je mi moc líto, je to velká škoda.

19.12.2011 | Hradišťané blogují

Mám slabost pro svíčky, kytičky, voňavé olejíčky, barvičky a další načinčané zbytečnosti. Je to jeden z důvodů, proč se vždycky těším na Vánoce. Svými ozdobičkami, jmelím, vánočními hvězdami a spoustou podobných kravin mi hrají přímo do noty. Samozřejmě u mě doma nesmí chybět ani adventní věnec se symbolickými čtyřmi světýlky.

Italská kuchyně zažívá v současné době v Česku nebývalý rozmach. Málokdo ale ví, že příprava italských pochutin má pevně stanovená pravidla a zásady. Postupně Vás seznámíme s tím, co mají některé typické italské pokrmy obsahovat a jaké ingredience by v nich správný milovník italské kuchyně neměl tolerovat. Přípravu specialit přiblíží Claudio Rossi, uznávaný odborník a provozovatel italské restaurace Ristorante Hotel Maxi v Uherském Hradišti.

Jsem pravidelným divákem Československého filmového týdeníku už několik let. Nahrávám si jej a ty pro mne nejzajímavější především sportovní reportáže si vystřihuji a archivuji. Hlavně ty z házenkářských zápasů. Podařilo se mi už získat do svého archivu záběry z utkání Československo – Švédsko na začátku padesátých let hrané ve vinohradské tělocvičně a nedávno zápas první ligy házené z roku 1959, kdy v boji o záchranu porazil Sokol Šťáhlavy Spartak Sokolovo 13:10.

28.11.2011 | Hradišťané blogují

Nemám ráda zimu. Jsem pořádná zmrzlina a od října do dubna na sebe pravidelně vrstvím oblečení jako cibule. Je mi téměř jedno jak vypadám, hlavně, že mi pod všechny ty vrstvy nepronikne žádný chlad. Nadávám na mráz, tmu a šeď. Každý rok je to horší a horší, připadám si jako důchodce, a nejradši bych se proměnila v medvěda, udělala si pořádné tukové zásoby (ano, až tak!), a minimálně na pět měsíců zalezla do jeskyně. Nebo lépe do vany a jen připouštěla horkou vodu a přilévala pěnu a voňavé olejíčky. Nedávno se mi tahle neschopnost akceptovat zimu pěkně vymstila.

26.11.2011 | Hradišťané blogují

Letos v máji, dva řádky v kalendáři nad číslicí 23, hlásající, že bych měl slavit jmeniny, napsal tři minuty po čtvrt na dvanáct dopoledne do diskusního fóra České televize na jejích webových stránkách její divák Václav Baloun příspěvek, se kterým nelze než souhlasit. Dříve, než si jej budete moci přečíst, dovolte vysvětlení, proč tolik nedůležitých údajů, kvůli tomu podstatnému, tedy tomu, co skutečně pan Baloun napsal. Je to kvůli autorským právům. Abych mohl pana Václava citovat, musím jej coby autora i zdroj, ze kterého jeho slova lze citovat, uvést. Navíc to, o čem první díl tohoto seriálu bude, jak doufám, dlouhé týdny pojednávat, bylo vytvořeno v podobném jazyce. Tolik zbytečných slov…

?>